Trwa ładowanie...
d38fvmb

Stan Cudownego Obrazu na Jasnej Górze w pełni zadowalający

Zakończyła się kontrola konserwatorska Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Jego stan oceniono jako w pełni zadowalający - poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry. Od półtora roku ikona znajduje się w specjalnej kasecie z mikroklimatem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jasnogórski obraz Matki Bożej
Jasnogórski obraz Matki Bożej (PAP, Fot: Waldemar Deska)
d38fvmb

Ikona została umieszczona w kasecie chroniącej ją przed działaniem czynników zewnętrznych w 2013 roku. Jak podało jasnogórskie biuro prasowe "cały czas trwa badanie warunków klimatycznych w jakich znajduje się obraz".

Obrazem opiekuje się od 35 lat prof. Wojciech Kurpik z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kurpik - cytowany przez biuro prasowe - poinformował, że stan obrazu jest "w pełni zadowalający".

Poinformowano również, że po zakończonym "przeglądzie powierzchni malowidła" nie stwierdzono "wyraźnych" odspojeń. "Dwa miejsca zostały do obserwacji. W tej chwili możemy stwierdzić, że zarówno stan samego obrazu jest w pełni zadowalający, jak i to (...), że urządzenie klimatyczne, które zostało zainstalowane, spełnia swoją rolę" - podało biuro prasowe powołując się na eksperta.

Cudowny wizerunek Matki Bożej został sprowadzony na Jasną Górę w 1382 roku. Opinie o jego pochodzeniu są rozbieżne. Według niektórych źródeł autorem obrazu miał być św. Łukasz Ewangelista, który miał go namalować na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Badania wskazują na XIII-XIV-wieczne pochodzenie malowidła.

d38fvmb

Podziel się opinią

Share
d38fvmb
d38fvmb
Więcej tematów