Środkowopomorskie do boju
W poniedziałek oficjalnie rusza akcja zbierania podpisów na rzecz utworzenia województwa środkowopomorskiego. Podpisy można będzie składać m.in. w większych sklepach, urzędach, zakładach pracy, akcję mają też prowadzić związki zawodowe oraz organizacje pozarządowe.
12.10.2003 | aktual.: 12.10.2003 14:52
__"Ruszamy zdecydowanie i oficjalnie w poniedziałek. Spełniliśmy wszystkie wymogi formalno-prawne" - podkreślił pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz powołania siedemnastego województwa, Eugeniusz Żuber.
Wyjaśnił, że wśród wymogów, które należało spełnić, była m.in. konieczność podania źródeł finansowania przyszłego regionu, co uwzględniono w projekcie złożonym u marszałka Sejmu przed dwoma tygodniami.
Żuber poinformował, że akcja zbierania podpisów może być prowadzona na terenie całego kraju. Faktycznie jednak będzie się koncentrować w byłych województwach koszalińskim i słupskim oraz pow. Wałcz (obecnie Zachodniopomorskie) i Złotów (Wielkopolska). Kampania obejmie obszar, który przed 1975 rokiem zajmowało województwo środkowopomorskie.
Komitet przewiduje, że na fundusze przyszłego regionu składałyby się środki z budżetu państwa, administracji samorządowej, kontraktów wojewódzkich, podatków oraz funduszy celowych i środków pomocowych Unii Europejskiej. Według jego wyliczeń roczny budżet nowego wojewody wynosiłby około 560 mln złotych, a sejmiku środkowopomorskiego około 125 mln złotych. Za podstawę tych obliczeń przyjęto "realizację budżetu w 2002 roku w przeliczeniu na 1 mieszkańca woj. pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego".
Region zajmowałby powierzchnię blisko 19 tys. km kw. i liczyłby 1,1 miliona mieszkańców. W skład województwa wchodziłoby 15 powiatów i 90 gmin. Siedzibą wojewody miałby być Koszalin, a marszałka sejmiku - Słupsk.