ŚwiatŚroda Popielcowa: rozpoczyna się Wielki Post

Środa Popielcowa: rozpoczyna się Wielki Post

(PAP/arch. Maciej B.
Brzozowski)
13 lutego przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna 40-dniowy Wielki Post. Okres ten stanowi przygotowanie do Świąt Wielkanocnych.

W Środę Popielcową katolicy uczestniczą we mszy, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych w Niedzielę Palmową. Wypowiada przy tym słowa Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Popiół symbolizuje kruchość ludzkiego życia i pokorę, a także wewnętrzną przemianę człowieka i oczyszczenie.

Popielec został wprowadzony do kalendarza katolickiego w VII wieku przez papieża Grzegorza I. Początkowo popiołem posypywano tylko głowy grzeszników, którzy przygotowali się do sakramentu pokuty. Obrządek ten wobec wszystkich wyznawców wprowadził papież Urban II w 1091 roku.

W Środę Popielcową, podobnie jak w Wielki Piątek, katolików obowiązuje ścisły post. Wierni powinni zrezygnować z potraw mięsnych i tylko raz mogą najeść się do syta. Pozostałe posiłki powinny być skromne.

Liczba 40 dni Wielkiego Postu wiąże się z wydarzeniami zawartymi w Biblii. W Starym Testamencie jest mowa o 40 dniach potopu i 40 latach wędrówki Izraela przez pustynię. Również 40 dni prorok Eliasz, idąc na górę Horeb obywał się bez posiłku. Tyle samo czasu pokutowali mieszkańcy Niniwy po kazaniu Jonasza. Nowy Testament mówi o 40-dniowym poście Jezusa na pustyni.

W czasie Wielkiego Postu nie powinno się organizować wesel oraz hucznych zabaw, lecz Kościół pozostawia wiernym rozróżnienie, która rozrywka byłaby naruszeniem nastroju pokutnego Wielkiego Postu.

Do szat liturgicznych wprowadza się barwę fioletową, uważaną za symbol wzajemnego uzupełniania się pierwiastka ziemskiego i boskiego. We wszystkie piątki Wielkiego Postu w kościołach jest odprawiana Droga Krzyżowa, a w niedziele Gorzkie Żale. (iza)

świętawielkiśroda
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)