Trwa ładowanie...

Środa Popielcowa 2021. Czy msza jest obowiązkowa?

Kiedy wypada Środa Popielcowa? Czy trzeba iść do kościoła? Czy katolicy mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej? Czy msza jest obowiązkowa?

Środa PopielcowaŚroda PopielcowaŹródło: Pixabay
d32aqkm
d32aqkm

Kiedy Środa Popielcowa?

Środa Popielcowa w 2021 roku jest 17 lutego. Tradycyjnie jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu, czyli okresu poprzedzającego Święta Wielkanocne.

Środa Popielcowa to szczególny dzień w roku, kiedy katolicy są zobowiązani do przestrzegania ścisłego postu. Osoby dorosłe mogą zjeść tylko jeden posiłek do syta. Obowiązuje też wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Środa Popielcowa. Czy msza jest obowiązkowa?

W Środę Popielcową w kościołach odprawiane są msze święte z obrzędem posypania głów popiołem. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, został on nieco zmodyfikowany. Kapłan po poświęceniu popiołu i wyrecytowaniu formuły: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" albo "Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz", musi nałożyć maseczkę i będzie posypywał głowy tylko tych, osób, które do niego podejdą. W czasie nakładania popiołu nie będzie już nic mówił.

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Czy msza święta jest obowiązkowa?

Środa Popielcowa to święto zalecane, a nie nakazane. Oznacza to, że w tym dniu katolicy nie muszą uczestniczyć we mszy świętej. Msza nie jest obowiązkowa jak w święta nakazane.

Zgrzyt w PO. Małgorzata Kidawa-Błońska odpowiada Julii Piterze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32aqkm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32aqkm
Więcej tematów