PolskaSrebrne usta polityków

Srebrne usta polityków

Obrazowe przenośnie, celne riposty, niespotykane figury retoryczne – to wszystko składa się na niebanalny język, którym czasem posługują się politycy. Teraz ci, którzy ich słuchają będą oceniali, kto mówi „najlepiej”. Swojego ulubieńca można wybrać biorąc udział w 7. edycji plebiscytu „Srebrne Usta”.

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/348/gilowska150.jpg #source=
Posłuchaj Zyty Gilowskiej

#size=115x121#))

Konkurs organizuje Program 3 Polskiego Radia. Statuetkę z wizerunkiem srebrnych ust otrzyma trzech laureatów wyłonionych spośród dziesięciu kandydatów. Posłanka Platformy Obywatelskiej, prof. Zyta Gilowska została wytypowana po tym jak powiedziała:"Pan premier Kołodko niestety nie przedstawił projektów ustaw, tylko wygłosił homilię. Natomiast mam wątpliwości, w jakim obrządku ta homilia. Pan premier Kołodko odpowiedział, że on wygłosi jeszcze niejedną homilię i żebym się przyzwyczaiła, ale o obrządku mowy nie było. Innymi słowy, obawiam się, że to jest kościół jednoosobowy, a ja jestem członkiem kościoła powszechnego i mnie tego rodzaju homilie nie interesują".

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/348/borowski190.jpg #source=
Posłuchaj Marka Borowskiego

#size=114x149#))

W tym roku do nagrody wytypowano również: Marka Borowskiego, Ludwika Dorna, Władysława Frasyniuka, prof. Danutę Huebner, prof. Grzegorza Kołodkę, Bronisława Komorowskiego, prof. Mariusza Łapińskiego, Władysława Serafina oraz Marka Siwca.

Pomysł plebiscytu zrodził się na początku 1992 roku. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Stało się ważne nie tylko to, co ktoś mówi, lecz także jak to robi.

Dziennikarze Programu 3 postanowili utrwalić na taśmie i w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu jedynie na swą treść, nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom jak i obserwatorom.

Zwycięzcami w poprzednich edycjach byli m.in.: Lech Wałęsa, Jerzy Owsiak, Ewa Wachowicz, Waldemar Pawlak, Grzegorz Kołodko, Henryk Goryszewski. W tegorocznej edycji plebiscytu głosować można do 1 lutego włącznie. (reb)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)