Trwa ładowanie...
27-01-2004 18:35

"Srebrne Usta" dla Renaty Beger


Komisja Śledcza okazała się w tym roku kuźnią "Srebrnych Ust". W plebiscycie radiowej Trójki, w którym słuchacze wybierali najbardziej zaskakujące i zabawne wypowiedzi polskich polityków, zwyciężyła posłanka Samoobrony Renata Beger Drugie miejsce zajął Jan Maria Rokita (PO), a trzecie Bogdan Lewandowski (SLD).

"Srebrne Usta" dla Renaty BegerŹródło: PAP, fot: Paweł Kula
d36stgo
d36stgo

Wszyscy laureaci odebrali statuetki osobiście podczas uroczystości, która odbyła się we wtorek w Warszawie.

Renatę Beger nagrodzono za wypowiedź: "Biada temu pięknemu i historycznemu miastu Kraków! Biada krakowskiej inteligencji, jeśli w Sejmie musi ją reprezentować poseł Jan Maria Rokita. Panie Pośle - Janie Mario Rokito - jest pan z wykształcenia prawnikiem. Ukończył pan najbardziej szacowną uczelnię w kraju, a opowiada pan publicznie głupoty i rzuca pan bezpodstawne oskarżenia na innych, będąc sam w gorszej sytuacji prawnej".

"Jestem bardzo zaskoczona. Drży mi serce i chyba nawet i ręce. Tą przepiękną statuetkę dedykuję mieszkańcom przepięknego miasta Krakowa" - powiedziała Beger. Na pytanie, czy aby na pewno dedykuje ją wszystkim mieszkańcom Krakowa, odpowiedziała, wywołując salwy śmiechu: "oczywiście, my w Samoobronie szanujemy każdego człowieka, a szczególnie tych pokrzywdzonych".

Renata Beger była niekwestionowaną bohaterką wieczoru, na krok nie odstępowali jej fotoreporterzy i dziennikarze. Cały czas uśmiechała się i chętnie udzielała wywiadów.

d36stgo

Jan Maria Rokita odbiera statuetkę już po raz drugi. Tym razem słuchacze docenili jego hasło, które zyskało szeroki oddźwięk również wśród polityków: "Gdyby dzisiaj próbować zdefiniować istotę projektu uchwały, którą chcę Sejmowi przedłożyć w imieniu Platformy Obywatelskiej - to istotę by się tę dało wypowiedzieć hiszpańskim dzisiaj hasłem politycznym. Hiszpańskim, bo Hiszpania jest naszym partnerem i sojusznikiem politycznym w tej mierze. Hasłem Nicea or Muerte - Nicea albo śmierć".

Rokita podkreślił, że zawsze, nawet w życiu prywatnym, stawia sprawy na ostrzu noża: "gdyby nie to, nigdy nie zdobyłbym mojej pięknej żony". Wyraził również zadowolenie, że rzucone przez niego zawołanie tak chętnie umieścili na swych sztandarach jego przeciwnicy polityczni.

Bogdan Lewandowski w swej wypowiedzi, za którą nagrodzili go słuchacze, ustosunkował się do słynnego wywiadu, którego udzieliła jednej z gazet jego koleżanka z komisji śledczej Renata Beger: "pani poseł - proszę mi wybaczyć, ale obawiam się, że pani owies uderzył do głowy".

Odbierając statuetkę, zadedykował ją swojej "muzie" z Samoobrony: "gdyby nie pani prowokacja polityczna, nie byłoby mojej uwagi".

d36stgo

Wśród nominowanych do "Srebrnych Ust" znaleźli się także Aleksander Kwaśniewski, Anita Błochowiak, Andrzej Celiński, Włodzimierz Czarzasty, Aleksandra Jakubowska, Tomasz Nałęcz i Marek Siwiec.

Pomysł plebiscytu zrodził się w 1992 roku, kiedy w obradującym wówczas Sejmie pierwszej kadencji, słuchcze radiowej "Trójki" dostrzegli wiele osobistości posługujących się niebanalnym językiem. Pomysłodawczynią jest dziennikarka Trójki Beata Michniewicz.

Po raz pierwszy statuetkę przyznano w 1992 roku prezydentowi Lechowi Wałęsie "za całokształt". W następnych edycjach laureatami plebiscytu byli m.in.: Jerzy Owsiak, Ewa Wachowicz, Waldemar Pawlak, Henryk Goryszewski i Zyta Gilowska.

Zwycięzcą jednej z edycji konkursu został wicepremier, minister finansów, Grzegorz Kołodko, za wypowiedź "Ja nie jestem draniem, łobuzem ani cynikiem". Lecha Wałęsę słuchacze docenili za słowa "Moja ilość trochę psuje moją jakość".

d36stgo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36stgo
Więcej tematów