Trwa ładowanie...

Kiedy koniec wojny? Zapytali o to Putina na konferencji

Podczas konferencji prasowej w Petersburgu amerykański dziennikarz zapytał Putina o to, kiedy może zakończyć się wojna w Ukrainie. Ten postawił warunek, który oznaczałby natychmiastową klęskę Ukrainy. Groził też państwom zachodnim po dostarczeniu broni Ukrainie.

Władimir PutinWładimir PutinŹródło: PAP, fot: VLADIMIR ASTAPKOVICH / SPUTNIK / KREMLIN POOL
djz3rbf
djz3rbf

Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską.

Konferencja prasowa Putina odbyła się na marginesie międzynarodowego forum gospodarczego w Petersburgu.

Putin stwierdził, że skoro Ukraina używa zachodniej broni do ataków na terytorium Rosji, to Kreml może podjąć działania "asymetryczne" i dostarczać analogiczną broń krajom, które zaatakują państwa Zachodu.

- Posługiwanie się zachodnią bronią do ataków na rosyjskich terytoriach wymaga udziału personelu wojskowego poszczególnych krajów przy obsłudze sprzętu, jego kontroli i wyznaczaniu celów, wobec czego Rosja może podjąć takie kroki odwetowe, jak dostarczanie broni podobnego typu innym stronom, aby atakowały wybrane państwa - przekonywał dyktator.

- Ukraińska armia nie może sama użyć zachodniej broni dalekiego zasięgu przeciwko Rosji. Decyzje podejmują kraje, które ją dostarczają - powiedział Putin. Zdaniem Putina takie działania krajów zachodnich "ostatecznie zniszczą stosunki międzynarodowe i podważą bezpieczeństwo międzynarodowe".

djz3rbf

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oko w oko ze śmiercią. Krwawa wymiana ognia pod Czasiw Jarem

Jak relacjonują media, Putin powiedział, że Rosja "pomyśli" o atakach na "wrażliwe cele" krajów zachodnich w odpowiedzi na ataki Sił Zbrojnych Ukrainy na jej terytorium.

Kiedy koniec wojny? Putin odpowiedział

Dziennikarz z Niemiec zapytał Putina, czy w jakiś sposób "ostrzegał, upominał, a może groził" kanclerzowi Niemiec, gdy ten zdecydował się na dostawy broni na Ukrainę.

djz3rbf

- Nikomu nie grozimy, zwłaszcza głowie innego państwa. To są złe maniery - stwierdził kłamliwie rosyjski dyktator.

Putin odniósł się także do kwestii początku wojny z Ukrainą.

- Wszyscy wierzą, że Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie. Ale nikt - chcę to podkreślić - nikt na Zachodzie, w Europie nie chce pamiętać, jak zaczęła się ta tragedia. Zaczęło się od zamachu stanu na Ukrainie, niekonstytucyjnego zamachu stanu. To jest początek wojny - stwierdził w kuriozalnym wywodzie.

djz3rbf

Putin nie odpowiedział na pytanie o liczbę zabitych

Francuski dziennikarz pytał Putina o liczbę zabitych rosyjskich żołnierzy na wojnie. Prezydent Rosji nie odpowiedział na to pytanie. Stwierdził tylko, że straty Rosji są kilkukrotnie mniejsze niż Ukrainy.

Podał za to liczbę osób przebywających w niewoli. - Po stronie ukraińskiej jest 1348 naszych żołnierzy i oficerów - przekonywał. Dodał, że w niewoli rosyjskiej jest 6465 ukraińskich żołnierzy.

Kiedy koniec wojny?

Amerykański dziennikarz zapytał prezydenta Rosji o to, kiedy może zakończyć się wojna w Ukrainie.

djz3rbf

- Jako przedstawicielowi Stanów Zjednoczonych mogę powiedzieć panu to, co kiedyś powiedziałem panu Bidenowi. Kiedyś wysłał mi list, odpowiedziałem mu na piśmie: jeśli chcesz zaprzestać działań wojennych na Ukrainie, przestań dostarczać broń, a te działania ustaną w ciągu dwóch, maksymalnie trzech miesięcy. To wszystko - stwierdził Putin.

Czytaj także:

Źródło: Kremlin.ru, PAP/Meduza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djz3rbf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
djz3rbf
Więcej tematów