Trwa ładowanie...

Koniec pasków na świadectwach? "Spuścizna po ZSRR"

Gabriela Olszowska, małopolska kurator oświaty przekonuje, że należy zreformować system oceniania uczniów. Świadectwa z czerwonym paskiem nazywa "spuścizna po ZSRR".

Nowa kurator małopolska chce zweryfikować system ocenianiaNowa kurator małopolska chce zweryfikować system ocenianiaŹródło: Licencjodawca, fot: Darek Delmanowicz
d2o5wfu
d2o5wfu

Olszowska to następczyni Barbary Nowak, najsłynniejszej kurator oświaty w Polsce, która nie kryła się ze swoimi politycznymi sympatiami z poprzednią władzą.

Nowa kurator różni się w podejściu do edukacji od swojej poprzedniczki. Teraz Olszowska przedstawiła w mediach społecznościowych swój pogląd na temat systemu ocen i wyróżniania najlepszych uczniów. Zdaniem małopolskiej kurator oświaty czerwone paski na świadectwach to "spuścizna po ZSRR", a szkoła nie pełni roli ani zawodów sportowych, ani zakładu pracy, by uczniów wyróżniać przy pomocy nadruków na świadectwach.

"Jestem za szkolnym ocenianiem. Pod warunkiem, iż wiemy, co to jest ta ocena. To nie stopień. Wystawianiu / stawianiu tylko stopni jestem przeciwna. To potężne narzędzie. Niektórzy zrozumieli, że to, iż nie przekonują mnie o niczym paski na świadectwie (spuścizna po ZSRR), to odrzucam ocenianie. Nie, nie odrzucam." - przekonuje.

d2o5wfu

"Jednym elementów nowoczesnej oceny jest docenienie - tyle umiesz już, a tu trzeba to, albo można tak to jeszcze zrobić - nalezy włączać elementy kognitywne" - podkreśla małopolska kurator.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kurski poza Brukselą. "Lekcja jak nie prowadzić działań politycznych"

Zmiany w szkole. Teraz czas na wycieczki

W ministerstwie edukacji trwają pracę nad reformą systemu edukacji. Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała w tym tygodniu, że 20 czerwca odbędzie się pierwsze spotkanie zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. O jego powołanie apelował ZNP, który chce prawnego uregulowania wycieczek szkolnych.

O rozpoczęcie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli zaapelowali do MEN w poniedziałek na konferencji prasowej prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz i wiceprezes Urszula Woźniak. Wskazali listę spraw, którymi powinien pilnie zająć się taki zespół. Argumentowali m.in., że nauczyciele, wyjeżdżając z dziećmi na wycieczki szkolne, otrzymują obniżone wynagrodzenie, gdyż nie otrzymują za ten czas zapłaty za godziny ponadwymiarowe, które mieli przydzielone; wskazywali, że na wycieczkach nie są też przestrzegane kodeksowe normy dotyczące dobowego i tygodniowego czasu pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2o5wfu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o5wfu
Więcej tematów