Trwa ładowanie...

Sprzedał niewidzialną rzeźbę za 15 tys. euro. Teraz może odpowiedzieć za plagiat

Całkiem niedawno świat sztuki obiegła informacja o włoskim artyście, który sprzedał niewidzialną rzeźbę za kwotę 15 tys. euro. Teraz Włoch może mieć z tego tytułu nieprzyjemności. Jak się okazuje, wizjoner mógł dopuścić się kradzieży tego niespotykanego dotąd w sztuce pomysłu.

Sprzedał niewidzialną rzeźbę za 15 tys. euro. Teraz może odpowiedzieć za plagiat Sprzedał niewidzialną rzeźbę za 15 tys. euro. Teraz może odpowiedzieć za plagiat Źródło: Getty Images, fot: Hannes Magerstaedt
d2plmrx
d2plmrx

Pochodzący z włoskiej Sardynii artysta Salvatore Garau wsławił się w świat sztuki udaną sprzedażą stworzonej przez siebie niewidzialnej rzeźby o nazwie "Ja jestem". Wizjoner sztuki w wyjątkowej i nietypowej aukcji, która odbyła się na początku czerwca, otrzymał za swoje "dzieło" aż 15 tys. euro, czyli ponad 65 tys. zł.

- Nie ma formy fizycznej. To próżnia, czyli nic innego jak przestrzeń pełna energii, która jest zagęszczana i przekształcana w cząstki, czyli w nas. Podobnie jak wyobrażamy sobie Boga, którego nigdy nie widzieliśmy - mówił o swoim dziele artysta.

Niewidzialna rzeźba sprzedana. Kupujący otrzymał specjalne wytyczne

Nabywca niewidzialnej rzeźby włoskiego artysty otrzymał specjalny certyfikat oraz wytyczne dotyczące jej przechowywania. Jak zaleca autor, powinna być wystawiana w przestrzeni "wolnej od przeszkód, gdzie odpowiednie oświetlenie i klimatyzacja nie są wymagane".

Fakt sprzedaży niewidzialnej "instalacji artystycznej" przez Włocha nie spodobał się jednak pewnemu amerykańskiemu performerowi, który zarzucił mu kradzież jego pomysłu.

d2plmrx

Niewidzialna rzeźba to plagiat? Tak twierdzi performer z USA

Jak uważa Amerykanin Tom Miller, podobny projekt o nazwie "Nic" został przez niego zrealizowany już w 2016 roku, wobec czego to nie Garau jest prekursorem w tworzeniu niewidzialnych rzeźb. Teraz zamierza to udowodnić na drodze prawnej i wynajął nawet w tej sprawie adwokata.

Performer z USA jako dowody potwierdzające jego stanowisko wskazuje m.in. datę wyników wyszukiwań w Google po wpisaniu haseł "Tom Miller" i "Nic".

"Zaprojektowałem 'Nic' jako rzeźbę w 2016 roku. Mój film dokumentalny 'Nic' zdobył wyróżnienie w marcu 2021 roku na Asurdo Film Festival we Włoszech. To wydarzenie jest całkowicie podejrzane. Ten artysta absolutnie nie jest pierwszy. Ja jestem" - podkreślił stanowczo na swoim Twitterze Miller.

d2plmrx

ZOBACZ TEŻ: "Ważny sygnał". Bogdan Zdrojewski o kongresie PiS. Zwraca uwagę na zapowiedź Kaczyńskiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2plmrx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2plmrx
Więcej tematów