Spreparowane węże i skorpiony w bagażu
Spreparowane okazy chronionych węży i
skorpionów odkryli śląscy celnicy w bagażu dwóch mężczyzn,
wracających samolotem z Wietnamu do Katowic. Okazy miały być
egzotyczną pamiątką z podróży, a "żmijowa mikstura", w której były
umieszczone, to podobno lek na reumatyzm.
Za przewóz chronionych okazów bez zezwolenia turyści staną przed
sądem.
Niewiedza, którą tłumaczyli się podróżni, nie zwalnia z odpowiedzialności, tym bardziej że od ponad roku w sali odlotów lotniska w Pyrzowicach wisi tablica informująca o przepisach dotyczących Konwencji Waszyngtońskiej CITES, która chroni określone gatunki zwierząt - powiedziała rzeczniczka katowickiej Izby Celnej, Elżbieta Gowin.
Niezwykły ładunek celnicy zauważyli podczas prześwietlania bagażu. Ich uwagę przykuł znajomy kształt dziewięciu ozdobnych butelek. W zeszłym roku właśnie taką butelkę, zawierającą spreparowanego węża, skonfiskowano u podróżnego wracającego z Hanoi.
Zatopione w alkoholu i umieszczone w butelkach węże miały spłaszczone głowy, udając groźne kobry. Celnicy przypuszczają, że to ten sam gatunek żyjącego w Indiach węża, co skonfiskowany w ubiegłym roku. Podobnie jak kobry, wąż ten objęty jest międzynarodową ochroną, dlatego na jego przewóz przez granicę - niezależnie, żywego czy spreparowanego - trzeba mieć specjalne zezwolenie. Za złamanie postanowień konwencji grozi grzywna lub kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
Z doświadczeń celników wynika, że najczęściej przepisy łamią beztroscy turyści, którzy chcą mieć egzotyczną pamiątkę z dalekich podróży. Aby zmniejszyć liczbę osób nieświadomie łamiących prawo i uświadomić im, że takie pamiątki oznaczają straty w przyrodzie, w terminalu katowickiego lotniska śląscy celnicy umieścili specjalną gablotkę informacyjną. Można tam zobaczyć m.in. skonfiskowane przez celników spreparowane zwierzęta: jastrzębia i wydrę.
Na umieszczenie w gablocie czekają inne spreparowane okazy, znalezione przez celników w przesyłkach pocztowych lub bagażu turystów: łeb aligatora missisipijskiego, czaszka bizona leśnego oraz tropikalne motyle.