Sprawozdawca ONZ ocenił reformę sądownictwa. "Żałuję, że prezydent podpisał ustawy"
"Ustawy są częścią szerszego planu mającego na celu umieszczenie systemu sądownictwa pod polityczną kontrolą partii rządzącej" – ocenił Diego Garcia-Sayan.
22.12.2017 | aktual.: 22.12.2017 22:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na opublikowanym na stronie internetowej Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka oświadczeniu Diego Garcia-Sayan stwierdza, że nowe przepisy zawierają szereg rozwiązań zagrażających niezawisłości sędziowskiej i podziałowi władzy. Wśród nich wymienia zapisy zakładające arbitralne zwolnienie sędziów i wprowadzające możliwość odwołania się od prawomocnych wyroków sądów.
"Żałuję, że prezydent Polski 20 grudnia podpisał projekty ustaw, które powodują, że dwie kluczowe instytucje sądownicze – Sąd Najwyższy i Krajowa Rada Sądownictwa – są pod wpływem władzy ustawodawczej i wykonawczej" – stwierdza.
Specjalny sprawozdawca ONZ zauważa, że od wyborów w 2015 r. polskie władze rozpoczęły prace nad kompleksową reformą sądownictwa, której celem było zwiększenie skuteczności i zaufania do wymiaru sprawiedliwości. Jednak Diego Garcia-Sayan ocenił, że nowe ustawy "są częścią szerszego planu mającego na celu umieszczenie systemu sądownictwa pod polityczną kontrolą partii rządzącej".
W oświadczeniu Diego Garcia-Sayan dodał, że pod koniec października, kiedy był z wizytą w Warszawie podkreślał, że każdy rząd ma prawo do reformowania wymiaru sprawiedliwości. Jednak przepisy zawierają szereg rozwiązań zagrażających niezawisłości sędziowskiej i podziałowi władzy.