Świat"Sprawna zagrywka Białorusi; nie mogliśmy odpowiedzieć"

"Sprawna zagrywka Białorusi; nie mogliśmy odpowiedzieć"

Prośba o odwołanie ambasadora na konsultacje jest najłagodniejszą formą zakończenia jego misji w przypadku kryzysu dyplomatycznego między dwoma państwami; ostrzejszą jest uznanie dyplomaty za persona non grata - wyjaśnia ekspert ds. protokołu dyplomatycznego z Uniwersytetu Gdańskiego dr Janusz Sibora.

Ekspert podkreślił, że prośba o odwołanie polskiego ambasadora "na konsultacje", o co we wtorek zwróciły się do Polski władze w Mińsku, jest najłagodniejszą formą zakończenia misji dyplomaty w sytuacji kryzysu dyplomatycznego.

Ekspert ocenił, że odwołując polskiego ambasadora na konsultacje, Białoruś "zagrała bardzo sprawnie". - Najpierw odwołała z Warszawy swojego przedstawiciela, a później poprosiła stronę polską o odwołanie polskiego przedstawiciela - przypomniał. Jak zauważył, w ten sposób pozbawieni zostaliśmy możliwości dyplomatycznego odwetu, jakim byłaby analogiczna prośba o odwołanie ambasadora Białorusi z Warszawy po tym, gdy Mińsk zwrócił się z taką prośbą do strony polskiej.

Zdaniem Sibory "w sytuacji, kiedy już nie ma obu ambasadorów w skonfliktowanych państwach, następuje znaczne ograniczenie stosunków urzędowych, co przypomina już zawieszenie stosunków dyplomatycznych". Według niego taka sytuacja choć jest bliska zawieszeniu stosunków, jednak nie jest z nim tożsama.

Ekspert podkreślił, że zawieszenie stosunków dyplomatycznych następuje zazwyczaj w wyniku wymiany odpowiednich not dyplomatycznych, co nie nastąpiło. Według niego nic też nie wskazuje na to, aby takie zawieszenie miało nastąpić. Jego zdaniem aby do tego doszło, musiałoby w naszych stosunkach z Białorusią jeszcze coś się niespodziewanego wydarzyć.

Sibora zauważył też, że obie strony wyznaczyły osoby, które zastępują ambasadorów, co oznacza, że placówki będą funkcjonować w miarę normalnie.

Według Sibory nie ma też mowy o kolejnym możliwym w sytuacji kryzysu dyplomatycznego kroku, jakim jest zerwanie stosunków dyplomatycznych. W takiej sytuacji placówka dyplomatyczna zostaje zamknięta lub zlikwidowana, a ponowne nawiązanie stosunków dyplomatycznych jest politycznie bardzo trudne i skomplikowane prawnie.

- W tej chwili nie dramatyzujmy. Ja bym powiedział, że należy bardzo uważnie śledzić, czytać uważnie dokumenty dyplomatyczne oraz oczekiwać od polityków powściągliwości, precyzji słowa - powiedział ekspert.

Jego zdaniem względy ekonomiczne, potrzeba obsługi Polonii czy obywateli białoruskich w Polsce skłaniają do tego, aby całą sytuację "studzić, a nie podgrzewać".

Według niego widać też, że Polska w tej sprawie idzie w kierunku wykorzystania narzędzi nowoczesnej dyplomacji. Takim instrumentem jest - jak mówił - np. wykorzystanie nacisku nowej dyplomacji unijnej. Podkreślił, że jest to dobry sprawdzian skuteczności jej działania.

Jak mówił Sibora, ponowne zaproszenie ambasadorów w takich przypadkach następuje po "dyskretnych rozmowach" dyplomatów, jakie odbywają się najczęściej na terenie państwa trzeciego - np. przy okazji międzynarodowej konferencji.

Ekspert ocenił też, że "w sumie na przykładzie białorusko-polskiego czy białorusko-unijnego naprężenia czy zaognienia stosunków toczy się poważna dyplomatyczna gra, w której bierze udział Rosja". "Wytrawni dyplomaci widzą to doskonale" - dodał.

Według niego "wiele wskazuje na to, że Polska i Białoruś nie są tu najważniejszymi graczami".

Zdaniem Sibory dokumentem, na który warto zwrócić uwagę jest oświadczenie prezydentów Rosji i Białorusi z ostatniego piątku. Aleksander Łukaszenka i Dmitrij Miedwiediew określili w nim ewentualne sankcje gospodarcze Zachodu wobec Mińska jako niedopuszczalne.

- Rosja udzieliła jednoznacznego poparcia Białorusi i ostrzegła Unię przed pochopnymi działaniami. Na ile jest to rzeczywiste poparcie, a na ile gra tocząca w kontekście zbliżających wyborów prezydenckich w Rosji, to się okaże - powiedział.

Sibora wyjaśnił też, że najostrzejszą formą zakończenia misji dyplomaty jest jego ekspulsja, czyli wydalenie siłą z kraju, w którym przebywa. Taka sytuacja następuje w sytuacji, gdy osoba uznana za persona non grata nie opuszcza przez dłuższy czas goszczącego go kraju. Dyplomata traci wtedy status dyplomatyczny i zostaje odtransportowany za granice kraju.

- Może to nawet mieć znamiona naruszenia nietykalności osobistej, gdyż ekspulsja łączy się z eskortą policyjną, która towarzyszy dyplomacie do granicy - zaznaczył. Sibora podkreślił, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Znanym przypadkiem ekspulsji było wydalenie nuncjusza apostolskiego z Litwy w roku 1931.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)