Trwa ładowanie...
11-12-2014 18:54

Sprawcy wykroczeń dostają po kieszeni

Sądy są coraz dokuczliwsze dla obwinionych. Zanim wydadzą wyrok, sprawdzają, ile ci zarabiają, i coraz śmielej orzekają grzywny pieniężne.

Sprawcy wykroczeń dostają po kieszeniŹródło: rp.pl, fot: rp.pl
d3f66ny
d3f66ny

Do sądów rejonowych wpływa coraz więcej spraw o wykroczenia. W 2014 r. może ich być ponad 520 tys., czyli o 50 tys. więcej niż rok wcześniej. Sądy stają się też coraz bardziej dokuczliwe dla sprawców. Częściej orzekają prace społeczne i potrącenia z wynagrodzenia. Dwa razy rzadziej też odstępują od wymierzenia kary. Takie wnioski płyną z podsumowania minionych ośmiu lat. Przygotowało je właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Za co najczęściej obwinieni trafiali przed sąd? Okazuje się, że za zakłócanie porządku publicznego, zaśmiecanie oraz uszkadzanie mienia.

- Wiele spraw mogło się zakończyć zwykłym mandatem, ale obwinieni coraz częściej odmawiają jego przyjęcia - mówi dr Janusz Kądziela, specjalista od spraw wykroczeniowych. Powód? Prawnicy twierdzą, że to wzrost świadomości społecznej.

W 2013 r. straż miejska wysłała do sądu 150 tys. wniosków o ukaranie. Najwięcej (obok spraw drogowych) dotyczyło tych przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu (6,6 tys). Kolejne miejsce zajęły wykroczenia z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (picie piwa w miejscach publicznych, prowadzenie auta po spożyciu, sprzedaż alkoholu osobom niepełnoletnim) - w sumie prawie 5 tys. wniosków. Na kolejnych miejscach są sprawy o wykroczenia przeciw obyczajności publicznej i urządzeniom użytku publicznego.

d3f66ny

Muszą płacić

Najwięcej spraw wpływających do sądów rejonowych w minionym roku załatwiono w trybie nakazowym (348 tys. przypadków), mniej w zwykłym (121 tys.), a najmniej w przyspieszonym (1,3 tys.). Najczęściej sądy sięgały po grzywny (401 tys.), których w minionym roku ani razu nie zawiesiły. Więcej też jest potrąceń z wynagrodzenia (3 tys.) i prac społecznych (sprzątanie terenów miejskich - 18 tys.). Powoli spada też liczba uniewinnień (z 18 tys. w 2007 r. do 14 tys. w 2013 r.) oraz odstąpień od wymierzenia kary (spadek z 4 tys. do 2 tys.).

Zawsze sprawdzają

- Nie można powiedzieć, że sądy nagle postanowiły surowiej finansowo karać sprawców, bo to nieprawda - twierdzi sędzia Janusz Waligórski. I przypomina, że nie od dziś sąd, zanim wyda wyrok, bierze pod uwagę warunki osobiste i majątkowe sprawcy.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj