Trwa ładowanie...

Sprawa Tomasza Komendy. Jego mecenas będzie walczył o 18 mln zadośćuczynienia

18 mln zł za 18 lat więzienia. Takiej kwoty zadośćuczynienia dla niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia Tomasza Komendy ma zażądać jego mecenas, były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

Share
Sprawa Tomasza Komendy. Jego mecenas będzie walczył o 18 mln zadośćuczynienia
Źródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d19wfr5

- Będę się domagał odszkodowania i zadośćuczynienia - zapowiedział Tomasz Komenda po wyroku Sądu Najwyższego, który uniewinnił go od zarzutów zabójstwa. - Będzie to na pewno więcej niż 10 milionów złotych - dodał wówczas jego adwokat mec. Zbigniew Ćwiąkalski. Dziennik "Fakt" ustalił, że mecenas Komendy zażąda aż 18 mln zł zadośćuczynienia dla swojego klienta.

- Ostatnio w USA wyszło na wolność trzech mężczyzn, którzy spędzili w zakładzie karnym po trzy lata. Każdy dostał po milionie dolarów za rok - tłumaczy "faktowi" mecenas Ćwiąkalski. - U nas mieliśmy sprawę niesłusznie skazanego na 12 lat, który dostał 3 miliony zł, ale on był uważany za płatnego mordercę i członka zorganizowanej grupy przestępczej. Żył w więzieniu, jak król i sam o tym mówił. Nie można go zatem porównywać do sprawy Tomasza - dodał.

Zdaniem Ćwiąkalskiego kwota zadośćuczynienia musi być bardzo wysoka, bo Komenda nie może liczyć na duże odszkodowanie za czas spędzony za kratami. Odszkodowanie oblicza się bowiem na podstawie prognozy ewentualnych zarobków, które niesłusznie skazany mógł otrzymywać na wolności. Tymczasem Komenda w chwili zatrzymania miał tylko podstawowe wykształcenie, zarabiał myjąc samochody.

d19wfr5

Zobacz także: Tomasz Komenda pozwie Skarb Państwa przed wakacjami. To będzie rekordowa kwota

Ćwiąkalski zdradził także dziennikarzom "Faktu" najbliższe plany swojego klienta. - Tomek jedzie teraz do Rzymu pomodlić się na grobie Jana Pawła II. Czyniono starania by mógł trafić na audiencję do ojca świętego Franciszka - mówi dziennikowi Ćwiąkalski.

Tomasz Komenda został niesłusznie skazany za zabójstwo i gwałt 15-latki, do którego doszło 31 grudnia 1996 r. w Miłoszycach pod Wrocławiem. Niedawno Sąd Najwyższy uniewinnił go od zarzutu, uchylając w ten sposób wcześniejszy prawomocny wyrok.

Korzystna dla Komendy decyzja otworzyła mu drogę do odszkodowania i zadośćuczynienia za spędzone niesłusznie 18 lat w więzieniu. Kwota ta może być najwyższa w historii polskiego prawa karnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d19wfr5

Podziel się opinią

Share
d19wfr5
d19wfr5
Więcej tematów