Trwa ładowanie...

Sprawa Mariusza Kamińskiego znów na wokandzie. Dziś decyzja

Sąd Najwyższy wraca do sprawy Mariusza Kamińskiego. W trzyosobowym składzie rozpatrzy wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania wobec byłego szefa CBA, obecnie ministra koordynatora służb specjalnych.

Share
Sprawa Mariusza Kamińskiego znów na wokandzie. Dziś decyzja
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d1ufdbi

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik (obecnie zastępca ministra), zostali w 2015 r. skazani na trzy lata więzienia. Sprawa dotyczyła przekroczenia uprawnień i nielegalnych działań operacyjnych CBA. Ich dwóch podwładnych skazano na kary 2,5 roku więzienia.

Rozpoznanie sprawy Kamińskiego zostało zawieszone, bo marszałek Sejmu zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o rozstrzygnięcie "sporu kompetencyjnego" między Sądem Najwyższym a prezydentem. Rozstrzygnięcia jeszcze nie ma, ale Sąd Najwyższy zdecydował, by sprawę wniosku jednej ze stron rozpoznać. Wniosek o podjęcie postępowania pełnomocnik uzasadnia równością wobec prawa - podała Informacyjna Agencja Radiowa.

Pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych wnieśli kasacji od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie. W marcu 2016 r. uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i umorzył postępowanie karne wobec Kamińskiego, Wąsika oraz ich dwóch podwładnych.

W listopadzie 2015 r. zostali oni ułaskawieni przez Prezydenta RP, co stanowiło precedens. Na rozprawie kasacyjnej 7 lutego 2017 r. Sąd Najwyższy odroczył rozpoznanie sprawy i zwrócił się do sądu z pytaniem prawnym dotyczącym konstytucyjnego prawa łaski.

W marcu Sąd Najwyższy stwierdził, że może ono być realizowane wyłącznie wobec osób, których winę stwierdzono prawomocnym wyrokiem sądu.

d1ufdbi

Podziel się opinią

Share
d1ufdbi
d1ufdbi
Więcej tematów