Sprawa immunitetu Leppera w Komisji Regulaminowej
Wnioskiem prokuratury o umożliwienie pociągnięcia byłego wicemarszałka Sejmu Andrzeja Leppera do odpowiedzialności karnej zajmie się sejmowa Komisja Regulaminowa - zdecydowało we
wtorek prezydium Sejmu. Poinformował o tym wicemarszałek Sejmu Donald Tusk.
08.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Występując z trybuny sejmowej Andrzej Lepper zarzucił korupcję politykom SLD i Platformy Obywatelskiej. Sprawą tą zajmuje się warszawska prokuratura, która nie potwierdziła przedstawionych przez Leppera informacji o korupcji polityków.
Prokuratura chce postawić Lepperowi zarzut pomówienia. Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny Barbara Piwnik wystąpiła do Sejmu o uchylenie mu immunitetu.
Zdaniem marszałka Sejmu Marka Borowskiego, Sejm zajmie się wnioskiem o pozbawienie Andrzeja Leppera immunitetu poselskiego najwcześniej na posiedzeniu 23 i 24 stycznia. Najpierw sprawę rozpatrzy komisja regulaminowa.
Według marszałka Sejmu, _ najwcześniejszym terminem, gdy sprawa immunitetu może trafić pod obrady Sejmu, może być posiedzenie 23-24 stycznia_.
Po zasięgnięciu opinii ekspertów, prezydium Sejmu zadecydowało, że jednak nie zada Lepperowi pytania, czy sam zrzeknie się immunitetu. Były wicemarszałek twierdził, że gdyby nawet chciał, nie mógłby się zrzec, bo nie pozwala mu na to prawo.
Pozornie mogłoby się wydawać, że immunitetu można się zrzec w każdej sytuacji, ale sytuacja, gdy przeciwko posłowi są wysuwane zarzuty w związku z działalnością poselską, w takiej sytuacji tylko Sejm może uchylić immunitet, o ile zostały naruszone prawa osób trzecich, a tu zostały naruszone - powiedział Borowski we wtorek po posiedzeniu prezydium Sejm. (reb,miz)