Kasy chorych szacują, że koszt leczenia jednej osoby poszkodowanej w wypadku wynosi przeciętnie 5740 zł. Rocznie kasy wydają na leczenie takich osób ok. 570-600 mln zł. Nie jest jednak wykluczone, że za jakiś czas może się to zmienić.
Rada Ministrów przyjęła w piątek projekt nowelizacji ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Zgodnie z proponowanymi zapisami - koszt leczenia, jakiemu musi poddać się ofiara wypadku, pokrywać będzie sprawca zdarzenia, a nie - jak dotąd - kasa chorych.
Projekt nowelizacji przewiduje zwrot kosztów świadczeń zdrowotnych w wysokości ryczałtu, ogłaszanego corocznie przez ministra zdrowia dla danej kategorii szkód.
Jeżeli osoba ponosząca odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę zawarła umowę ubezpieczenia OC lub NW, kasa chorych będzie zwracać się bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń.
W razie sporu dotyczącego zwrotu kosztów, kasa chorych będzie uprawniona do dochodzenia przed sądem odszkodowania, które pokryje koszty leczenia osoby poszkodowanej w wypadku.
Sprawca wypadku na uregulowanie kosztów leczenia będzie miał 14 dni od momentu otrzymania wezwania do zapłaty, wystawionego przez kasę chorych.
Projekt przewiduje możliwość - w szczególnie uzasadnionych przypadkach - umarzania, odraczania lub rozkładania zapłaty na raty.
Roszczenie kasy chorych o zwrot kosztów świadczeń zdrowotnych ma się przedawniać po trzech latach od dnia doręczenia zobowiązanemu wezwania do zapłaty. W każdym przypadku roszczenie przedawni się po 10 latach od dnia powstania szkody. (iza)