Spotkanie ws. nowych sił międzynarodowych w Libanie nie wcześniej niż w czwartek
Co najmniej do czwartku ONZ odłożył
planowane na poniedziałek z udziałem Polski spotkanie w sprawie
utworzenia nowych sił międzynarodowych w Libanie. W poniedziałek
mówiono o bezterminowym odroczeniu narady.
Przedstawiciele ONZ oświadczyli, że narada przedstawicieli państw, których żołnierze mieliby uczestniczyć w nowych siłach, została odroczona, by najpierw dokonać ustaleń politycznych.
Jak wszelkie siły, które przychodzą po konflikcie, i te znajdą się tu, by wprowadzać w życie to, co ustalą osoby dramatu - powiedział dziennikarzom przedstawiciel ONZ ds. operacji pokojowych Jean-Marie Guehenno.
I dodał, że niemożliwe jest dyskutowanie mandatu takich sił w oderwaniu od procesu politycznego, który stanowi podstawę mandatu.
Kraje europejskie, które wyrażały wstępną gotowość wysłania swych oddziałów do sił międzynarodowych, chcą, aby najpierw nastąpiło zawieszenie broni w konflikcie. USA, które winą za obecny stan rzeczy w Libanie obarczają Hezbollah, uważają, że samo wstrzymanie walk nie zlikwiduje głębszych przyczyn problemu.
Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła o miesiąc mandat Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie (UNIFIL), by dać czas na omówienie utworzenia w regionie nowych, mocniejszych sił międzynarodowych.
Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie utworzono w roku 1978. Mają 30 posterunków wzdłuż granicy libańsko-izraelskiej. Lecz ich zadania stały się niewykonalne wobec konfliktu zbrojnym między Izraelem a Hezbollahem, który wybuchł 12 lipca.
W ramach UNIFIL stacjonuje w Libanie ponad 200 polskich żołnierzy.