Trwa ładowanie...
Spotkanie prezydenta z premierem w Belwederze

Spotkanie prezydenta z premierem w Belwederze

Po godz. 22 zakończyło się w Belwederze godzinne spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z premierem Donaldem Tuskiem. Według prezydenckiej kancelarii, głównym tematem rozmowy miał być szczyt NATO w Newport w Walii.

Share
d3qpcs9

Wcześniej źródła rządowe poinformowały, że premier miał rozmawiać z prezydentem także o ewentualnej kandydaturze Ewy Kopacz na premiera. Kopacz zyskała w środę poparcie zarządu partii rządzącej. Politycy PO z zarządu partii podkreślali jednak, że decyzja ws. desygnowania nowego premiera należy do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Prezydent powiedział, że zgodnie z konstytucją to on desygnuje premiera i rekomendacja zarządu PO nie jest dla niego wiążąca. - Prezydent jest w tym zakresie zupełnie nieskrępowany. Decyduje o tym konstytucja, ale też decyduje i zdrowy rozsądek, i odpowiedzialność za państwo polskie - powiedział Komorowski.

Tusk ma 1 grudnia objąć stanowisko szefa Rady Europejskiej. Do tego czasu - jak zapowiedział w poniedziałek - poda swój rząd do dymisji. 1 grudnia ma również zrezygnować z kierowania Platformą. Kandydaturę Kopacz na nowego szefa rządu przedstawił Tusk na posiedzeniu zarządu PO. - Ewa Kopacz ma pełne wsparcie zarządu partii, wszystkich członków, jako kandydat na premiera - zadeklarował po posiedzeniu zarządu lider kujawsko-pomorskiej PO Tomasz Lenz.

d3qpcs9

Zastrzegł jednocześnie, że decyzja ws. desygnowania nowego premiera należy do prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Zostawmy prezydentowi jego kompetencję, on na pewno zaproponuje kandydata na premiera - zaznaczył polityk PO. Według Lenza, nie było rozmów o innych kandydatach.

Kopacz ma przejąć władzę w PO. - Statut mówi bardzo wyraźnie, że w momencie kiedy nie ma pierwszego przewodniczącego, pierwszy zastępca pełni tę funkcję, więc jednoznacznie określa to stanowisko pani marszałek jako przyszłej szefowej Platformy. W momencie kiedy premier zdecyduje, że rezygnuje z tej funkcji, a to też będzie chyba kwestia najbliższych miesięcy, tę funkcje obejmuje pani marszałek Kopacz - wyjaśniła wiceszefowa klubu PO Urszula Augustyn.

W Platformie pojawiają się jednak również postulaty przeprowadzenia nowych wyborów szefa partii. Swojego startu na to stanowisko nie wyklucza b. wiceszef i sekretarz generalny PO Grzegorz Schetyna.

W listopadzie, jeszcze przed zaplanowanymi na 16 listopada wyborami samorządowymi, ma odbyć się zjazd Platformy, będący jednocześnie pożegnaniem partii z Tuskiem i podsumowaniem 13 lat jego przewodniczenia w PO.

d3qpcs9

W czwartek rano prezydent udaje się na dwudniowy szczyt NATO w Newport w Walii. Zdaniem Komorowskiego, na szczycie gwarancje bezpieczeństwa dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej trzeba zmienić w konkretne ustalenia i rozwiązania, które wzmocnią wschodnią flankę Sojuszu. Na środowej konferencji prezydent ocenił, że może to być najważniejszy szczyt NATO od momentu przystąpienia Polski do Sojuszu 15 lat temu, a także od czasu upadku Układu Warszawskiego.

d3qpcs9

Podziel się opinią

Share
d3qpcs9
d3qpcs9
Więcej tematów