Trwa ładowanie...
d445ihy
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Spotkanie premier Beaty Szydło i ministrów z parlamentarzystami PiS za zamkniętymi drzwiami

• Beata Szydło wraz z rządem spotkała się z parlamentarzystami PiS
• To drugi dzień wyjazdowego posiedzenia klubu partii za zamkniętymi drzwiami
• Według źródeł premier mówiła m.in. o planach rządu na najbliższe miesiące
• Na sali było dużo mniej posłów niż podczas wystąpienia Kaczyńskiego
• Nieobecny był również sam prezes PiS
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Beata Szydło
Beata Szydło (PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d445ihy

Premier Beata Szydło i ministrowie jej rządu spotkali się z parlamentarzystami PiS na wyjazdowym posiedzeniu klubu. Premier mówiła m.in. o założeniach i planach rządu na najbliższe miesiące. Według źródeł na sali zgromadziło się dużo mniej posłów niż podczas piątkowego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego. Sam Kaczyński nie przysłuchiwał się wystąpieniu Szydło.

Według informatorów Polskiej Agencji Prasowej z PiS wystąpienie premier trwało około 20 minut i było "dość ogólne". - Premier mówiła o ustawach, które rząd już złożył lub proceduje m.in. 500 zł na dziecko. Mówiła, że są w Sejmie, albo w konsultacjach. Powiedziała też, że za chwilę pojawią się w Sejmie kolejne ustawy obiecane w kampanii - relacjonował polityk z kierownictwa PiS.

- Była też mowa, ale ogólnie, o planach na najbliższe miesiące, o pierwszych 100 dniach rządu, współpracy na linii rząd-posłowie. Premier Szydło mówiła o swoim wtorkowym wyjeździe do Strasburga - powiedział jeden z posłów PiS. W kontekście swojego wystąpienia przed PE Szydło miała poinformować parlamentarzystów, że przygotowuje się do niego.

d445ihy

Według informatorów PAP, na sali zgromadziło się dużo mniej posłów niż podczas piątkowego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego. Sam Kaczyński nie przysłuchiwał się wystąpieniu Szydło.

O czym mówili ministrowie?

Po Szydło głos zabrali ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, edukacji Anna Zalewska, pracy Elżbieta Rafalska, zdrowia Konstanty Radziwiłł, środowiska Jan Szyszko i wicepremier, szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki.

Morawieck odnosił się do piątkowej decyzji agencji ratingowej Standard & Poor's, która obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus".

d445ihy

- Parametry makroekonomiczne są stabilne, więc nie wpłynęły na ocenę ratingową. Zdecydowała głównie ocena sytuacji politycznej i geopolitycznej - miał mówić minister, według uczestniczących w spotkaniu posłów PiS.

Morawiecki miał też wyrazić pogląd, że inwestycje są za niskie w stosunku do PKB. Zapowiedział, że wkrótce wraz z ministrami gospodarczymi zaproponują rozwiązania, które zmienią ten stan.

- Minister powiedział też, że sytuacja na świecie nam nie sprzyja. Po raz pierwszy bank centralny USA podnosi stopy procentowe i wysysa pieniądze z innych rynków. W obecnej sytuacji trzeba zachować spokój. Przypomniał też, że Hiszpania ma taki sam rating, jak Polska, a Włochy mają niższy, choć są krajem gospodarczo większym od nas - relacjonowali informatorzy z PiS.

Ziobro mówił o ustawie o prokuraturze, Radziwiłł informował, że w resorcie pracy ruszyły już prace nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej oraz rozpoczynają się prace nad opracowaniem nowej polityki lekowej.

d445ihy

Rafalska zapowiadała szerokie konsultacje Programu 500+ oraz liczne w całym kraju spotkania w tej sprawie, w których ma brać udział ona oraz wiceministrowie z resortu pracy. Zachęcała, by posłowie także się w nie włączyli, byli aktywni.

Według rozmówców PAP, Rafalska mówiła także o stawce godzinowej 12 zł za umowy-zlecenia. Na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Błaszczak, informował, że projekt ten "w zasadzie jest już gotowy", będzie to projekt rządowy, konsultowany.

Błaszczak, pytany przez dziennikarzy o inne tematy poruszane podczas wyjazdowego posiedzenia klubu PiS, powiedział: - Rozmawialiśmy o dotychczasowej pracy klubu, ale także o sprawach, które będą priorytetowe dla nas na kolejne miesiące. Uzgodniliśmy, że najważniejszy projekt, to rządowy projekt 500 plus. Trwają właśnie konsultacje społeczne, do 22 stycznia, wówczas ten projekt będzie przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów, trafi do Sejmu. To jest nasz priorytet.

- Mówiliśmy także o sytuacji gospodarczej - mówił Błaszczak.

Zarówno w sobotę, jak i w piątek obecni na klubie byli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta: ministrowie Krzysztof Szczerski i Maciej Łopiński.

d445ihy

Podziel się opinią

Share

d445ihy

d445ihy
Więcej tematów