Spotkanie królowej Beatrix i prezydenta Kwaśniewskiego z weteranami
Uroczyste niedzielne śniadanie w Królewskiej Akademii Wojskowej w Bredzie z udziałem królowej Holandii Beatrix i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z małżonką oraz weteranów stanowiło kulminacyjny punkt obchodów 60. rocznicy wyzwolenia Holandii przez wojska alianckie.
Przed południem holenderska królowa i prezydencka para oraz kilkuset weteranów II wojny światowej wraz z rodzinami uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w kościele św. Marii w Bredzie.
Następnie państwo Kwaśniewscy, królowa Beatrix, a także polski minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński oraz przedstawiciele kombatantów złożyli wieńce na dwóch polskich cmentarzach wojskowych w Bredzie, w tym na mogile gen. Stanisława Maczka na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym.
Polacy znają cenę wolności (...) dlatego nigdy nie był im obojętny los innych ciemiężonych narodów - powiedział Kwaśniewski podczas uroczystego śniadania z weteranami. Podziękował również narodowi holenderskiemu i mieszkańcom Bredy za "kultywowanie pamięci historycznej i opiekę nad polskimi mogiłami".
Z rozmów z weteranami uczestniczącymi w niedzielnym spotkaniu wynika jednak, że nie odczuwają szczególnej wdzięczności ze strony Holendrów za to, co zrobili podczas II wojny światowej. Mają również żal do polskich władz, że przez lata niewiele uczyniły, by ich wojenne zasługi zostały uhonorowane.
Kombatanci przyznają jednak, że niedzielne uroczystości z udziałem polskiego prezydenta i królowej Beatrix nareszcie po 60 latach sprawiają, że czują się docenieni.
W 1944 r. w ramach alianckiej ofensywy 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wzięła udział w walkach o wyzwolenie Brabancji Zachodniej. Wspomagana jednostkami wojsk kanadyjskich i brytyjskich polska dywizja odegrała kluczową rolę w wyzwoleniu 29 października Bredy. W sumie w walkach o Brabancję Zachodnią dywizja Maczka straciła ponad 1400 żołnierzy.
Polegli polscy żołnierze zostali pochowani m.in. na dwóch cmentarzach wojskowych w Bredzie. Na jednym z nich - Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym spoczywa również zgodnie z życzeniem gen. Stanisław Maczek. W Bredzie znajduje się również muzeum im. gen. Maczka.
Po niedzielnych uroczystościach, które kończą dwudniową oficjalną wizytę państwową prezydenta Kwaśniewskiego w Królestwie Niderlandów, odlatuje on do Polski.
Agnieszka Tkacz