Trwa ładowanie...
d46bn1l

Spotkanie autorskie z duetem pisarzy Klüpfel i Kobr w Instytucie Goethego w Warszawie

Volker Klüpfel i Michael Kobr, niezwykły duet pisarzy, autorzy kryminałów o kultowym komisarzu Kluftingerze, po raz pierwszy odwiedzą Polskę. 8 maja w Instytucie Goethego w Warszawie odbędzie się wieczór autorski, podczas którego można spodziewać się prawdziwej kryminalnej uczty literackiej, doprawionej dużą dozą dobrego humoru. Spotkaniu towarzyszyć będzie premiera kolejnego, trzeciego już publikowanego przez Wydawnictwo Akcent "Kluftingera", pt. "Serdeczna krew", w przekładzie Anny Grysińskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Spotkanie autorskie z duetem pisarzy Klüpfel i Kobr w Instytucie Goethego w Warszawie
(Materiały prasowe, Fot: Finepic Helmut Henkensiefken)
d46bn1l

Volker Klüpfel i Michael Kobr to nie tylko autorzy uznanych kryminałów, ale także najzabawniejszy duet pisarski w Niemczech. Głównym bohaterem kryminałów ich autorstwa jest komisarz Kluftinger. Pisarze wspólnie stworzyli postać inteligentnego, choć pozornie fajtłapowatego komisarza, komicznego i nieco staroświeckiego (charakteryzują go zamiłowanie do regionalnych bawarskich potraw, dystans do wszelkich technicznych nowinek i lęk przed nieboszczykami). Postać komisarza, niesamowite przypadki oraz błyskotliwy humor składają się na to, że seria ma ogromne rzesze fanów, nie tylko wśród miłośników gatunku.

W kraju pisarzy, gdzie ukazało się osiem tomów powieści o Kluftingerze, sprzedanych zostało już 5 milionów książek, a trzy tytuły zostały zekranizowane. Druga wydana w Polsce książka, "Operacja Seegrund" (tłumaczenie Agnieszka Hofmann), została wyróżniona przez portal granice.pl i znalazła się wśród najciekawszych książek 2012 roku w kategorii kryminał. Akcja wszystkich powieści rozgrywa się w jednym regionie geograficznym na południu Niemiec – w Allgäu, gdzie poszczególne miejsca opisywane w książkach stały się turystycznymi atrakcjami.

Siła duetu to nie tylko doskonała literatura, ale także spotkania z czytelnikami, które bardziej przypominają kabaretowe spektakle niż tradycyjne wieczory literackie. Podczas nich autorzy spierają się, śpiewają i z ogromnym talentem odgrywają poszczególne postaci z książek. Instytut Goethego wspólnie z Wydawnictwem Akcent organizuje pierwsze tournee pisarzy po Polsce – 8 maja 2015 roku spotkanie z Volkerem Klüpfelem i Michaelem Kobrem odbędzie się w siedzibie Goethe-Institut w Warszawie.

d46bn1l

- Spotkanie z tym niezwykłym duetem pisarskim to nie tylko gratka dla fanów gatunku, ale i ciekawy i lekki sposób na przybliżenie szerszemu gronu niemieckiej literatury. Wieczory autorskie duetu Klüpfel i Kobr przyciągają w Niemczech, Austrii, Szwajcarii tłumy czytelników, tym bardziej cieszymy się, że udało nam się, po kilku latach starań, zorganizować pierwszą trasę autorów w Polsce - mówi Dorota Swinarska, koordynatorka programów kulturalnych w Goethe-Institut w Warszawie i organizatorka spotkania.

Spotkanie odbędzie się w piątek 8 maja 2015 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Instytutu Goethego w Warszawie, ul. Chmielna 13A. Poprowadzi je Justyna Czechowska, literaturoznawczyni, tłumaczka, autorka artykułów, antologii i wywiadów. Wydarzenie odbędzie się w języku niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski. Organizatorami przyjazdu duetu Klüpfel i Kobr do Polski jest Goethe-Institut we współpracy z Wydawnictwem Akcent. Dla wszystkich chętnych - wstęp wolny.

d46bn1l

Podziel się opinią

Share
d46bn1l
d46bn1l
Więcej tematów