PolskaSpór w Zjednoczonej Prawicy. Poszło o nowe godło Polski

Spór w Zjednoczonej Prawicy. Poszło o nowe godło Polski

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało własną wersję nowego godła Polski. Resort Zbigniewa Ziobry twierdzi, że zmiany zaproponowane przez ministerstwo kultury Piotra Glińskiego są niewystarczające, a w koronie polskiego orła powinien znaleźć się krzyż.

Spór w Zjednoczonej Prawicy. Poszło o nowe godło Polski
Spór w Zjednoczonej Prawicy. Poszło o nowe godło Polski
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz
Radosław Opas

Projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowano na początku października. Główną przyczyną wprowadzenia zmian w polskim godle ma być dostosowanie symboli państwowych do wymogów nowych technologii cyfrowych. Modyfikacji domagali się też heraldycy.

W koronie mają pojawić się prześwity, a nogi orła nabiorą złotej barwy - obecnie kolorem tym wyróżniają się jego szpony.

Godło Polski do zmiany. Konflikt w obozie władzy

Na zmiany zaproponowane przez resort Piotra Glińskiego nie godzi się Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało własną wersję projektu godła. Zbigniew Ziobro chce, aby do wizerunku orła dodać dwa kabłąki. Mają one być zwieńczone złotym globem z krzyżem, co wytworzy tzw. koronę zamkniętą.

- Zamknięta korona była obecna od ok. 1492 r. w większości przejawów wiążących się z działaniem państwa i monarchy (m.in. herb, pieczęcie, monety). Upowszechnianie się tego istotnego elementu symbolicznego od XV w. było oczywiście nieprzypadkowe i wiązało się z uzyskaniem przez Polskę pełnej suwerenności wobec załamania potęgi zakonu krzyżackiego - uzasadnia resort sprawiedliwości w piśmie skierowanym do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W opinii podkreślono, że "przywrócenie 'corona clausa' byłoby bez wątpienia nawiązaniem do najlepszych tradycji polskiej państwowości, zaś umieszczenie krzyża emanacją dziedzictwa historycznego zakorzenienia bytu państwa polskiego w kulturze i tradycji chrześcijańskiej Europy".

Zobacz też: Afera mailowa. Prezydent Dulkiewicz jako "Dulczessa". Horała: To chyba nie jest obraźliwe

Źródło: "Fakt"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (74)