Trwa ładowanie...
d44ya7f
IAR

Spór o język polski w szkołach w Wielkiej Brytanii

Za trzy lata ze szkół w Anglii i Walii zniknie egzamin maturalny z języka polskiego, dostępnego jako przedmiot nadobowiązkowy od 1950 roku. Powody to niewielka liczba chętnych maturzystów, trudności w znalezieniu egzaminatorów i wyższe wymogi jakie stawia im brytyjskie ministerstwo oświaty. Środowiska polonijne protestują przeciw decyzji resortu edukacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Spór o język polski w szkołach w Wielkiej Brytanii
(WP, Fot: Łukasz Szełemej)
d44ya7f

Dotychczas brytyjskie egzaminy z języków obcych na "małej" i "dużej maturze" miały za zadanie ocenę umiejętności czytania i pisania. Teraz jednak wprowadzono również sprawdzanie prawidłowego mówienia i rozumienia mowy, co podwoiło pracę egzaminatorów.

Oprócz matur z języka polskiego wycofane zostaną też egzaminy z hebrajskiego, bengalskiego i pendżabskiego. Takie zubożenie edukacji zdziwiło publicystę "Guardiana" Philipa Oltermanna, który napisał, że to absurd, skoro polski jest obecnie najbardziej po angielskim rozpowszechnionym językiem w Anglii i Walii.

Polska Macierz Szkolna - powstała po II Wojnie Światowej organizacja społeczna dbająca o edukację dzieci emigrantów - zainicjowała petycję w obronie matur z polskiego i zebrała już 13 tysięcy podpisów.

d44ya7f

Przewodnicząca Macierzy Szkolnej, Aleksandra Podhorecka powiedziała BBC, że młodzi Polacy, którzy zostaną w przyszłości obywatelami Wielkiej Brytatni lepiej przysłużą się społeczeństwu, jeśli zachowają dwujęzyczność. Obecnie tysiące dzieci polskich emigrantów uczy się w prowadzonych przez Macierz Szkolną szkołach sobotnich. Nie dają one jednak dzieciom formalnych kwalifikacji.

Zobacz również: Już nie emigracja a migracja

d44ya7f

Podziel się opinią

Share
d44ya7f
d44ya7f
Więcej tematów