Spór o brytyjski rabat w budżecie UE rozwiązany
Ponowny spór o brytyjski rabat w nowym budżecie UE skomplikował i przedłużył czwartkowe spotkanie przywódców w Brukseli, które miało być poświęcone przede wszystkim bezrobociu wśród młodych Europejczyków. Źródła wskazują jednak, że znaleziono rozwiązanie.
Wielka Brytania dopominała się, by respektowane były lutowe uzgodnienia przywódców dotyczące zachowania jej rabatu w składce do budżetu UE na lata 2014-2020.
Tymczasem według nieoficjalnych informacji, wątpliwości zgłaszała Francja wspierana przez Włochy, domagając się zmniejszenia kwoty rabatu brytyjskiego o ok. 350 mln euro. Kraje te twierdziły, że od funduszy rolnych dla nowych krajów UE rabatu nie należy naliczać.
- Dla krajów, które ponoszą znaczący ciężar w finansowaniu rabatu (brytyjskiego), ma się znaleźć rekompensata bądź w roku 2013, bądź do 2020 r. - powiedziało unijne źródło. Takie oświadczenie ma być wydane oddzielnie od wniosków ze szczytu. Chodzi o rekompensatę ponoszonych kosztów rabatu w spornej części funduszy rolnych dla nowych krajów UE.
- To jest kwestia techniczna w sposobie obliczania rabatu od funduszy na rozwój wsi dla nowych krajów członkowskich. Jest to teraz rozwiązywane - mówiło wcześniej źródło zbliżone do brytyjskiej delegacji. Inne źródło tłumaczyło, że chodziło o wyjaśnianie nie do końca precyzyjnych lutowych uzgodnień budżetowych.
Rozmowy i obliczenia dotyczące brytyjskiego rabatu przedłużyły czwartkowe spotkanie przywódców.
Brytyjski rabat to wynegocjowana w 1984 r. ulga we wpłatach Londynu do unijnej kasy. Upust ten wynika z tego, że Wielka Brytania w niewielkim stopniu korzysta z unijnych funduszy rolnych, pochłaniających lwią część wydatków.
Brytyjski premier David Cameron zapowiedział w czwartek tuż przed szczytem, że będzie bronić rabatu. - Kluczową sprawą jest to, byśmy trzymali się porozumienia budżetowego z lutego (między rządami państw UE) i byśmy chronili rabat brytyjski, co na pewno uczynimy - powiedział Cameron.
Według mediów na Wyspach, w czwartek premier Wielkiej Brytanii miał uzyskać od szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya gwarancję, że rabat brytyjski nie zostanie zmniejszony, zgodnie z budżetem przyjętym w lutym przez przywódców Unii. Według tego porozumienia, kwota rabatu ma wynieść ok. 3,6 mld euro.