Spółka od Pegasusa czeka na miliony. "Umowa do końca roku"
Spółka Matic - która według "Gazety Wyborczej" pośredniczyła w zakupie oprogramowania szpiegowskiego Pegasus - liczy, że do końca roku podpisze umowę na ponad 5 mln zł w ramach dofinansowania PARP - dowiaduje się WP. Firma na razie dostała pozytywną ocenę w ramach konkursu "Ścieżka SMART". Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiadają kontrolę wyników.
"Opracowanie innowacyjnych modułów do systemu Financial Trail V3, opartych o analizę dużych zbiorów danych w celu zwiększenia skuteczności wykrywania anomalii w transakcjach finansowych" – to opis projektu, na który spółka Matic ma dostać ponad 5 mln zł w ramach konkursu "Ścieżka SMART" Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Firma - jak informowała "Gazeta Wyborcza" - pośredniczyła w zakupie oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Na razie spółka dostała pozytywną ocenę w konkursie, i jak dowiaduje się WP liczy na szybkie podpisanie umowy.
Firma na nasze pytanie o to, czy pieniądze zostały już wypłacone odpowiedziała, że "kolejnym formalnym krokiem realizacji projektu jest podpisanie umowy, co zakładamy wydarzy się do końca tego roku". Wypłatę pieniędzy będą próbowali zablokować posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba, którzy na czwartek zapowiedzieli kontrolę w PARP. Według nich podział pieniędzy, to "ostatni skok PiS na kasę".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Politycy zwracają uwagę, że pozytywne oceny dostała też firma brata byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego (32,5 mln) oraz spółka TT Plast (28 mln zł) - w jej władzach zasiada Bernadetta Obajtek, bliska krewna Daniela Obajtka. Parlamentarzyści zwracają uwagę, że publikacja ocen była dwukrotnie odwlekana, a ostateczne decyzje zapadły tuż przed wyborami, ale wyniki ujrzały światło dzienne już po wyborach. Według nich to dowód na skrajny brak transparentności.
Jak dowiaduje się WP, posłowie chcą m.in. sprawdzić skład komisji konkursowej, prześwietlić pozostałe spółki z pozytywną oceną oraz ustalić, czy odwlekanie publikacji wyników było związane z oczekiwaniem na wynik wyborów. Konkurs w ramach programu "Szybka ścieżka SMART" jest finansowany ze środków europejskich, a jego celem jest stymulowanie innowacji.
Do konkursu PARP "Szybka ścieżka SMART", ze względu na dużą pulę pieniędzy do rozdysponowania, zgłosiło się około półtora tysiąca chętnych. Z tego powodu ocena wniosków i publikacja listy pozytywnie ocenionych projektów kilkukrotnie była przesuwana.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski