Trwa ładowanie...
d3u6lok
26-11-2006 20:01

"Spod krzyża najlepiej widać, jak kształtować życie"

Kard. Stanisław Nagy powiedział w homilii wygłoszonej w Uroczystość Chrystusa Króla do około 20 parlamentarzystów, którzy przybyli do Sanktuarium na Świętym Krzyżu, że "spod Chrystusowego krzyża widać najlepiej jak kształtować swoje życie, a także jak rozumieć i pełnić
odpowiedzialnie udział w sprawowaniu władzy".

d3u6lok
d3u6lok

Posłowie i senatorowie, a wśród nich marszałek Sejmu Marek Jurek, przybyli na Święty Krzyż w ramach obchodzonego w tym roku Świętokrzyskiego Milenium - jubileuszu tysiąclecia tradycji monastycznej na Łysej Górze. Kulminacyjne obchody milenijne w świętokrzyskim sanktuarium odbyły się 11 czerwca.

Kard. Nagy przypomniał podczas pontyfikalnej mszy świętej, że przez stulecia odwiedzali Święty Krzyż polscy monarchowie, którzy przybywali tu czcić relikwie drzewa krzyża, na którym zmarł Zbawiciel, a także przychodzili "po naukę".

Jak tłumaczył kardynał, osoby uczestniczące w sprawowaniu władzy powinny mieć świadomość, że "władza to służba". Władza Chrystusa "nie była panowaniem, tkwieniem nad głowami ludzi i uzyskiwaniem - zwłaszcza z tego - doczesnych profitów". Zwierzchnictwo nad kimś to "bycie do usług"; wymownym tego przykładem było umycie nóg apostołom w Wieczerniku - mówił hierarcha podczas mszy w świętokrzyskim sanktuarium.

Parlament powinien być godną i szacowną reprezentacją społeczną, dostojnym forum rzetelnej troski i pracy dla dobra ogółu. Nie może stawać się targowiskiem egoistycznych awantur, podyktowanych gorszącymi emocjami, i zażartej troski o ciasne, grupowe i partyjne interesy - podkreślił kardynał.

d3u6lok

Dodał, że ziemski prawodawca ma obowiązek respektować normy ustanowione przez Boga. Bądźmy bastionem po bożemu rozumianej rodziny i strzeżmy życia od początku do końca - zwrócił się kaznodzieja do parlamentarzystów.

Gospodarz niedzielnego spotkania modlitewnego, biskup sandomierski Andrzej Dzięga, apelował przed mszą do posłów i senatorów o konstytucyjne zagwarantowanie ochrony życia ludzkiego od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Racja stanu polskiego, racja bytu narodu polskiego, jego dobro, wymaga również trwałej, zabezpieczonej i pełnej życia rodziny - zaznaczył ordynariusz sandomierski.

W tym samym duchu zwrócił się także do parlamentarzystów przewodniczący rady rodziny Konferencji Episkopatu Polski biskup rzeszowski Kazimierz Górny.

Marszałek Sejmu Marek Jurek zapewnił wszystkich uczestników mszy świętej w imieniu posłów i senatorów, że uczestnictwo w świętokrzyskiej pielgrzymce będzie "światłem i siłą" do należytego wykonywania pracy parlamentarnej.

d3u6lok

Dokładna data powstania klasztoru na Łysej Górze nie jest znana. Naukowcy są zdania, że nastąpiło to w latach 30. XII wieku. Według benedyktyńskiej tradycji, pierwsi mnisi pojawili się na Łysej Górze już na początkach XI stulecia. Świętokrzyskie Milenium 2006 jest nawiązaniem właśnie do tych wydarzeń.

Przechowywane w sanktuarium relikwie drzewa krzyża, na którym umarł Chrystus, miał przekazać w XI wieku - według tradycji - św. Emeryk, węgierski następca tronu, syn św. Stefana. Klasztor na Łysej Górze powstał w miejscu dawnego kultu pogańskiego Słowian.

Od 70. lat gospodarzami świętokrzyskiego klasztoru na Łysej Górze - i zarazem kustoszami relikwii - są misjonarze oblaci (ofiarowani) Maryi Niepokalanej. Ich charyzmatem jest głoszenie ewangelii ubogim i opuszczonym.

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj