Trwa ładowanie...

Spłonęła wieża kościoła. Były proboszcz usłyszał wyrok

Ks. Zbigniew S. przyznał się do zarzutów stawianych mu w związku z pożarem wieży kościoła w Gorzowie Wielkopolskim. Duchowny dobrowolnie podda się karze roku więzienia w zawieszeniu i 7 tys. złotych grzywny.

Spłonęła wieża kościoła. Były proboszcz usłyszał wyrokŹródło: iStock.com, fot: iweta0077
d235edk
d235edk

- Ksiądz Zbigniew S. przyznał się do winy i wyraził chęć poddania się karze. Ta została ustalona przez prokuratora, oskarżonego i jego obrońcę. Sąd Rejonowy w Gorzowie przychylił się do jej wymiaru i dzisiaj zapadł nieprawomocny wyrok w tej sprawie - powiedział w cytowanej przez RMF FM rozmowie z PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim Roman Witkowski.

Sprawa dotyczy pożaru wieży zabytkowego kościoła katedralnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gorzowie Wielkopolskim, do którego doszło 1 lipca 2017 roku. Zarzuty w związku z pożarem usłyszeli obecny proboszcz ks. Zbigniew K. i jego poprzednik ks. Zbigniew S. Prokuratura oskarżyła ich o "sprowadzenie zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach, bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru poprzez niewykonywanie - jako zarządcy obiektu budowlanego - obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego obiektu budowlanego, tj. wieży katedralnej stanowiącej odrębną strefę pożarową".

Chodzi m.in. o uchybienia dotyczące braku sprawnego systemu sygnalizacji pożarowej, braku wykonywania co najmniej raz w roku badań rezystancji instalacji elektrycznej wieży, braku oddzielenia kubatury wieży od naw kościoła poprzez zamknięcie drzwiami o odpowiedniej odporności ogniowej wejść na chór, nad sklepienie i do kościoła.

Zobacz także: Miażdżący sondaż dla Schetyny. Andrzej Dera komentuje

Śledczy twierdzą również, że zarządcy obiektu nie opracowali szczegółowej instrukcji postępowania na wypadek wystąpienia zagrożenia na terenie obiektu określającej zasady prowadzenia ewakuacji, oddymiania obiektu oraz prowadzenia działań gaśniczych.

W przeciwieństwie do ks. Zbigniewa S., jego następca ks. Zbigniew K. nie zgadza się z przedstawionymi zarzutami. Swojej niewinności zamierza dowieść przed sądem.

Trwa remont świątyni. Jego koszty wyniosą ok. 20 mln złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d235edk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d235edk
Więcej tematów