Trwa ładowanie...
d1t4djx
01-06-2007 01:25

Spłata długów Polski kosztowałaby każdego z nas 58 tys. zł

Gdyby Polacy musieli nagle spłacić wszystkie
zobowiązania, jakie zaciągnęło państwo, to okazałoby się, że każdy
obywatel, bez względu na wiek, musi oddać 58 tysięcy złotych -
akcentuje "Rzeczpospolita" w artykule o długu publicznym.

d1t4djx
d1t4djx

To, co Polska zagwarantowała swoim obywatelom - świadczenia emerytalne, leczenie czy pomoc socjalną - różni ekonomiści krajowi i międzynarodowi szacują na 220 - 300% PKB, czyli od 2,2 biliona do 3 bilionów złotych.

Skąd się wzięła taka kwota? Głównie ze starego systemu emerytalnego. Ponieważ wysokość świadczeń była ustalana z myślą o zaspokajaniu potrzeb seniorów, a nie o możliwościach finansowych państwa, najpierw wiadomo było, ile potrzeba pieniędzy na wydatki, a potem państwo się zastanawiało, skąd je wziąć. Gdy w kasie były niedobory, zaciągało pożyczki za granicą, emitowało obligacje - wyjaśnia dziennik.

Według "Rz", statystyki pokazują zadłużenie państwa, ale nie uwzględniają kwot, jakie przyszłe pokolenia będą musiały wydać na realizację tego, co wzięło na siebie państwo. Dotyczy to nie tylko naszych dzieci, ale także wnuków, bo zobowiązania sięgają 2050 roku.

Jeśli politycy i związki zawodowe nie wstrzymają się z kolejnymi pomysłami na podniesienie emerytur i rent, na upowszechnienie emerytur pomostowych, dług będzie rósł jeszcze bardziej. Ale jego spłata w większym stopniu obciąży nasze dzieci niż nas - ostrzega "Rzeczpospolita". (PAP)

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj