Trwa ładowanie...

Spięcie w TVP. "Czekam minutę, aż pani ministra uspokoi"

W programie "Woronicza 17" na antenie TVP Info doszło do spięcia między posłanką Hanną Gill-Piątek a rzecznikiem rządu Piotrem Muellerem. - Pani redaktor, ja czekam minutę, aż pani ministra uspokoi, a jak nie uspokoi, to ja wychodzę z tego programu - mówiła polityk opozycji.

W studiu "Woronicza 17" doszło do spięcia między Hanną Gill-Piątek a Piotrem MuelleremW studiu "Woronicza 17" doszło do spięcia między Hanną Gill-Piątek a Piotrem MuelleremŹródło: TVP Info
d31hti7
d31hti7

W niedzielnym wydaniu "Woronicza 17" jednym z poruszonych tematów była waloryzacja programu 500 plus. W piątek Sejm zdecydował o podniesieniu kwoty świadczenia do 800 zł od 1 stycznia 2024 roku. Głos w studiu zabrała Hanna Gill-Piątek, która oświadczyła, że popiera waloryzację, ale uważa, że zmiany powinny wejść w życie od razu.

- Ubóstwo relatywne w Polsce rośnie. Wpędziliście ludzi w biedę, ludzie zarabiają relatywnie mniej. Co z tego, że rośnie płaca minimalna, skoro można coraz mniej za te pieniądze kupić? To świadczenie było do zwaloryzowania już na teraz. To, że chcecie to dać po wyborach, to katastrofalna pomyłka - wskazała posłanka niezrzeszona.

W pewnej chwili do dyskusji włączył się rzecznik rządu Piotr Mueller, który stwierdził, że Gill-Piątek "opowiada nieprawdę" ws. wzrostu poziomu ubóstwa w Polsce. - Trudno nie reagować, skoro mówi pani nieprawdę - skwitował.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Przeprosiny za Wołyń. Rzecznik PiS: "Oczekiwalibyśmy prawdy"

- Nie pan prowadzi ten program, ja nie przerywałam panu. Zareaguje pani redaktor? - pytała posłanka prowadzącą program. - Pani redaktor, ja czekam minutę, aż pani ministra uspokoi, a jak nie uspokoi, to ja wychodzę z tego programu - dodała po chwili. Pracowniczka TVP Info szybko odparła, że "nie jest od uspokajania". - Oczywiście, że pani jest, tylko tamtej strony pani nigdy nie uspokaja - skwitowała Hanna Gill-Piątek.

d31hti7

Sejm uchwalił nowelizację ws. 500 plus

Za nowelizacją ustawy zakładającej podniesienie świadczenia z kwoty 500 zł do 800 zł głosowało 406 posłów, przeciw było 45, nikt się nie wstrzymał. Za ustawą głosowało m.in. 228 posłów PiS, 121 posłów KO i 42 posłów Lewicy. Przeciw byli posłowie Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia i jedna posłanka KO (Klaudia Jachira).

Większości głosów nie uzyskały poprawki opozycji zakładające m.in. zmianę terminu wypłaty świadczenia oraz coroczną jego waloryzację. Lewica chciała, by świadczenie w nowej wysokości zostało wypłacone od 1 września 2023 r., a KO - do 30 września 2023 r. z wyrównaniem od 1 czerwca.

Dodatkowo Sejm odrzucił poprawkę Koalicji Polskiej, by wzrost świadczenia o 300 zł dotyczył rodzin, w których chociaż jedna osoba pracuje. Nowelizacja podwyższa świadczenie 500 plus do 800 zł na dziecko. Wypłatę pierwszego wyższego świadczenia wychowawczego przewidziano do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Źródło: TVP Info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d31hti7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31hti7
Więcej tematów