Speckomisja zaopiniuje projekty ustaw dot. WSI
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zaopiniuje projekty ustaw likwidujących Wojskowe Służby Informacyjne (WSI) i powołujących dwie nowe - Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służbę Wywiadu Wojskowego (SWW).
Jak powiedział przed posiedzeniem komisji jej szef Marek Biernacki (PO), komisja chce przygotować opinię przed zaplanowanym również na środę posiedzeniem sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia przedstawionych przez prezydenta projektów ustaw o likwidacji WSI.
Komisja Nadzwyczajna być może zakończy w środę prace nad projektami. Tydzień temu prognozował to przewodniczący komisji Marek Surmacz (PiS).
Zgodnie z projektami ustaw, WSI mają zostać zlikwidowane 30 czerwca 2006 r. Od 1 lipca w ich miejsce mają powstać SKW i SWW. Szefów służb, na wniosek ministra obrony narodowej, powołuje i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, rządowego kolegium ds. służb specjalnych oraz sejmowej komisji ds. służb specjalnych.
Na kierownicze stanowiska w SKW i SWW można powołać osoby nie będące żołnierzami zawodowymi i funkcjonariuszami innych służb. Nie może to jednak być osoba, która pracowała, służyła, albo była tajnym współpracownikiem służb specjalnych PRL w myśl definicji z ustawy o IPN, ani nie może to być "dyspozycyjny sędzia" z czasów PRL.
Do dwóch tygodni po wejściu w życie ustaw premier na wniosek ministra obrony i po zasięgnięciu opinii prezydenta powoła pełnomocników ds. organizacji SKW i SWW, a sam minister obrony powoła komisję ds. likwidacji WSI i wyznaczy jej przewodniczącego.
Członków komisji weryfikacyjnej, którzy będą badać oświadczenia żołnierzy WSI chcących zatrudnić się w nowych służbach, powołają prezydent i premier - każdy po dwunastu. Przewodniczącego komisji wyznaczy prezydent.
W oświadczeniu przedstawianym komisji weryfikacyjnej żołnierze WSI mają podać, czy wpływali na działalność organów władzy publicznej, przedsiębiorców, nadawców, redaktorów naczelnych, dziennikarzy lub podmioty prowadzące działalność wydawniczą oraz czy prowadzili tajną współpracę z przedsiębiorcą, nadawcą, redaktorem naczelnym, dziennikarzem lub podmiotem prowadzącym działalność wydawniczą.
Żołnierze WSI mają też podać, czy tworzyli lub przekazywali fałszywe informacje, lub podejmowali inne działania, by jakaś osoba była ścigana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, wykroczenia lub przewinienia dyscyplinarnego; czy pomawiali osoby, instytucje, osoby prawne lub jednostki organizacyjne o postępowanie, które mogło poniżyć je w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania i czy osiągnęli korzyść majątkową lub osobistą przy takich działaniach.
Zgodnie z założeniami projektów ustaw, kto nie złoży oświadczenia, albo nie zostanie mu wyznaczony etat w nowych służbach, przechodzi do rezerwy kadrowej i nie będzie mógł być wyznaczony na stanowisko w sądach ani prokuraturach wojskowych, Żandarmerii Wojskowej, jednostkach zwiadowczych i rozpoznaniu.