Speckomisja o budynku MSZ i dzikiej lustracji Tarnowskiego
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych
obraduje m.in. nad sprawą biurowca wybudowanego obok
MSZ, którego lokalizacja może grozić bezpieczeństwu tajnych
informacji. Wysłucha też informacji o śledztwie w sprawie tzw.
dzikiej lustracji b. wiceszefa ABW Mieczysława Tarnowskiego.
W październiku media doniosły, że MSZ zamierza kupić budynek przy Al. Szucha i ul. Litewskiej w Warszawie za 85 mln zł. Urzędnicy i służby specjalne podkreślały, że przejęcie biurowca jest konieczne, gdyż - w przeciwnym razie - może on stać się lokum dla zagranicznych szpiegów albo terrorystów. Zgodę na postawienie budynku wydały poprzednie władze Warszawy.
Szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej ma poinformować komisję o przebiegu śledztwa wszczętego po zawiadomieniu komisji o podejrzeniu przestępstwa popełnionego przez szefa Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marka Dukaczewskiego w sprawie tzw. "dzikiej lustracji" b. wiceszefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Mieczysława Tarnowskiego.
Sprawa stała się głośna w marcu, gdy ówczesnego wiceszefa ABW przedstawiono do nominacji generalskiej. Jego przełożony, szef ABW Andrzej Barcikowski, w ostatniej chwili "ze względów formalnoprawnych" wycofał wniosek o awans, zatwierdzony już przez prezydenta i premiera. Według prasy awans zablokowały WSI.
Na początku listopada minister obrony Jerzy Szmajdziński zwrócił się do komisji o zaopiniowanie kandydatury Dukaczewskiego na szefa WSI na kolejną kadencję. Komisja wstrzymała się z opinią do czasu uzyskania od prokuratury informacji.