ŚwiatSpadek poparcia na 60. urodziny George'a W. Busha

Spadek poparcia na 60. urodziny George'a W. Busha

W proklamowanej po ataku z 11 września 2001
wojnie z terroryzmem George W. Bush, 43. prezydent USA, zyskał
powszechne uznanie Amerykanów jako przywódca zdecydowany i budzący
zaufanie. Po pięciu latach, poparcie dla Busha, który w czwartek
obchodzi 60. urodziny, zmalało z ówczesnych 80-85% do 35% obecnie.

Spadek poparcia na 60. urodziny George'a W. Busha
Źródło zdjęć: © AFP

Bush jest drugim w historii USA prezydentem, którego ojciec również rządził w Białym Domu.

Urodził się 6 lipca 1946 roku w New Haven w stanie Connecticut w wielodzietnej i zamożnej rodzinie aktywnych politycznie biznesmenów. Ukończył prestiżowy Uniwersytet Yale. Po dyplomie próbował sił na niwie biznesu w Teksasie, lecz bez powodzenia. Porażką zakończył się też debiut polityczny: start w wyborach do Izby Reprezentantów. Wysłania na wojnę w Wietnamie uniknął, wstępując do stanowej Gwardii Narodowej w Teksasie, gdzie latał na myśliwcach.

W latach 80. uchodził w rodzinie za nieudacznika, który trwoni czas na pijaństwa i zabawy. W 1986 r. przeżył jednak przełom religijny, zerwał z alkoholem i postanowił zmienić swoje życie.

W 1994 roku zwyciężył ku ogólnemu zaskoczeniu w wyborach na gubernatora Teksasu i w cztery lata później zdecydowanie wygrał reelekcję. Republikanie wysunęli wtedy jego kandydaturę na prezydenta.

Wybory w 2000 roku wygrał pod hasłem "współczującego konserwatyzmu" i rozpoczął rządy od forsowania prawicowego programu - znacznej obniżki podatków faworyzującej głównie zamożniejszych i dotowania dobroczynnych organizacji religijnych.

Zarzucono mu izolacjonizm i unilateralizm, czyli tendencję do działania na scenie światowej bez liczenia się z innymi i bez skrępowania porozumieniami międzynarodowymi. W Europie Zachodniej Busha uznano za prostackiego "kowboja z Teksasu".

W proklamowanej po ataku 11 września 2001 wojnie z terroryzmem zyskał jednak powszechne uznanie rodaków jako przywódca zdecydowany i budzący zaufanie. Poparcie wzrosło wtedy do 80-85 procent, a po usunięciu reżimu talibów w Afganistanie pozycja Busha umocniła się.

Do wojny w Afganistanie administracja USA zmontowała międzynarodową koalicję, w której współpraca doprowadziła m.in. do zbliżenia z Rosją i poprawy stosunków z Chinami. W odruchu solidarności Europy zachodniej z Ameryką po 11 września doszło też do ocieplenia w stosunkach z sojusznikami w NATO.

W 2002 roku Bush ogłosił krucjatę przeciwko krajom sponsorującym terroryzm i gromadzącym broń masowego rażenia. Zgodnie z kontrowersyjną doktryną wojny prewencyjnej, sformułowaną przez neokonserwatystów, USA miały zmierzać do zmiany dyktatorskich reżimów w tych państwach.

W zwycięskiej i szybko zakończonej konfrontacji z Saddamem Husajnem, Bush zmuszony został do oparcia się na "koalicji ochotników", złożonej z najlojalniejszych sojuszników w świecie arabskim, części krajów Europy Zachodniej i Europy Środkowowschodniej z Polską na czele.

W życiu prywatnym Bush znany jest z dyscypliny, punktualności i regularnego trybu życia - wcześnie wstaje i stosunkowo wcześnie kładzie się spać. Biega codziennie dla zdrowia. Urlopy spędza na ranczo w Teksasie.

Żona Busha, Laura, z zawodu jest bibliotekarką i nauczycielką. Nie ma ambicji politycznych i pełni tradycyjną rolę Pierwszej Damy, ograniczoną do zadań reprezentacyjnych i działalności charytatywnej. Mają dwie córki bliźniaczki.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)