Trwa ładowanie...
d1znxis

Sowińska nagrodzi strony internetowe przyjazne dzieciom

Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska zamierza
propagować bezpieczne i przyjazne dzieciom strony internetowe oraz
portale społecznościowe poprzez przyznawanie stosownego certyfikatu.

d1znxis
d1znxis

Ewa Sowińska chce nakłaniać przedstawicieli największych portali oraz serwisów społecznościowych do wspólnego opracowania i przyjęcia "kodeksu dobrych praktyk".

Pod koniec maja br. biuro RPD opublikowało raport dotyczący bezpieczeństwa dzieci korzystających z portali społecznościowych i randkowych. Żaden z piętnastu internetowych serwisów randkowych, sprawdzanych przez Zespół Badań i Analiz Biura Rzecznika Praw Dziecka, nie został uznany za bezpieczny.

Ewa Sowińska zorganizowała wtedy spotkanie m.in. z przedstawicielami portali, NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), ministerstw i policji. Dyskutowano, w jaki sposób można poprawić bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników Internetu.

Wśród głównych zagrożeń wymieniano możliwość dotarcia do dzieci przez pedofilów, łatwy dostęp do materiałów pornograficznych i zawierających przemoc oraz możliwość prześladowania i znęcania się nad innymi np. poprzez zamieszczanie kompromitujących zdjęć. Uczestnicy dyskusji zwracali też uwagę na niebezpieczeństwa, jakie niesie coraz powszechniejsze propagowanie w Internecie anoreksji i bulimii oraz zachowań samobójczych.

d1znxis

Przyjazna strona, zdaniem RPD, przede wszystkim nie może zawierać materiałów niedostosowanych i niebezpiecznych dla dzieci ani linków do takich materiałów, powinna mieć przejrzysty i przyjazny interfejs, w sposób jednoznaczny grupować, odizolować i oznaczyć treści niebezpieczne dla dzieci - jeśli jest adresowana zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych.

Strona przyjazna dla dzieci - uważa Rzecznik - nie powinna też zawierać agresywnych reklam, które obciążają system, nie dają się zamknąć itp., nie może w żaden sposób wpływać na ustawienia komputera (w tym ustawienia strony startowej) ani powodować instalacji programów typu spyware. Powinna również pozytywnie oddziaływać na dzieci poprzez walory edukacyjne, informacyjne, wychowawcze.

Jednocześnie biuro RPD, we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, przygotowuje poradnik dla rodziców. Publikacja ma wskazywać, jak prawidłowo administrować domowym systemem komputerowym.

d1znxis
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1znxis
Więcej tematów