PolskaSosnowiec wdraża program ochrony małego dziecka

Sosnowiec wdraża program ochrony małego dziecka

Sosnowiec (Śląskie) wdraża kolejny etap programu ochrony małego dziecka. Teraz władze miasta zachęcają lekarzy, by wypełniali formularze, które pomogą ocenić przemoc, jaka dotknęła dziecko.

Sosnowiec wdraża program ochrony małego dziecka
Źródło zdjęć: © Fotolia

Urząd Miejski w Sosnowcu porozumiał się już z kilkoma przychodniami w mieście, które zdecydowały się wprowadzić formularze "Niebieski Miś". Jak powiedział Adrian Drdzeń z wydziału polityki społecznej urzędu, formularze te będą wypełniane niezależnie od Niebieskich Kart zakładanych w przypadku uzasadnionych podejrzeń, że pacjent może być ofiarą przemocy.

- Ten przejrzysty formularz ma dwie strony, a jego wypełnienie przez personel medyczny nie zajmie wiele czasu. To bardzo istotne, gdyż - jak wynika z naszych informacji - lekarze niechętnie wypełniają w takich sytuacjach dość obszerne Niebieskie Karty, tłumacząc najczęściej, że nie mają na to czasu - powiedział Drdzeń.

Formularz "Niebieski Miś" zawiera pytania, dzięki którym lekarz bądź inna osoba z personelu medycznego może - według Drdzenia - w krótkim czasie dokonać oceny przemocy, jaka dotknęła dziecko. Formularz zawiera m.in. rysunki, na które można nanosić informacje o zaistniałych urazach. Wypełniający zaznacza też w "okienku" inne konkretne objawy, np. stan higieny.

Według Drdzenia skala "krzywdzenia dzieci" jest trudna do zweryfikowania, jednak z badań ankietowych nt. przemocy w rodzinie, przeprowadzonych w szkołach podstawowych i gimnazjach Sosnowca (2010 r.) wynika, że co czwarte dziecko doświadczyło jakiejś formy krzywdzenia. - Chodzi tu nie tylko o przemoc fizyczną czy psychiczną, ale też brak adekwatnego wsparcia i kontaktu emocjonalnego z rodzicami. Dotyczy to również przemocy rówieśniczej w szkole - powiedział.

Dwa lata po przeprowadzeniu tych badań w Sosnowcu rozpoczęto realizację pierwszego projektu podejmującego problem ochrony małego dziecka - "Kraina świetlików". Jego częścią są napisane przez terapeutów bajki podejmujące różne tematy, z którymi dzieci mogą się utożsamiać. Zgodnie z pomysłem dzięki tym bajkom najmłodsi mogą doświadczać różnych emocji i przeżywać emocje, o których potem może porozmawiać z terapeutą.

Dzieci z Sosnowca mogą również uzyskać pomoc w otwartym przed rokiem tzw. pokoju przesłuchań, który funkcjonuje w strukturach Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Więzi "Świetlik". - Dotąd trafiło tutaj ok. 60 dzieci, na stałe ośrodek opiekuje się 15 z nich. Są to dzieci, które doświadczyły między innymi przemocy fizycznej, psychicznej, dwoje przemocy seksualnej - powiedział Drdzeń. Dzięki odpowiedniej aranżacji przestrzeni, wyposażeniu i kolorystyce dziecko występujące w roli świadka czuje się tu komfortowo. Z dzieckiem rozmawia m.in. psycholog. Rozmowę rejestruje sprzęt znajdujący się w sąsiednim pomieszczeniu (pokoje przedzielone są lustrem weneckim).

System ochrony małego dziecka do lat ośmiu tworzą wspólnie: Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oraz Stowarzyszenie Moc Wsparcia. Jego celem jest zbudowanie kompleksowego programu ochrony małego dziecka. Sosnowiec zamierza przedstawić swoje plany Rzecznikowi Praw Dziecka oraz powstającej w województwie Regionalnej Śląskiej Koalicji na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Koalicja powstała w 2012 roku, dotąd dołączyło do niej 50 miast.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)