Sondaż WP: trzy partie w Sejmie, prowadzi PiS
Poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego wzrosło o 11% w porównaniu do badania przeprowadzonego 15 grudnia, PiS uzyskała aż 30% głosów – wynika z sondażu Wirtualnej Polski. To właśnie PiS cieszy się najwyższym poparciem. O 2 punkty procentowe słabszy wynik uzyskała PO (spadek o 5%). Trzecią partią jest LPR z 5-procentowym poparciem. Tylko te trzy partie znalazłyby się w Sejmie, gdyby wybory odbyły się w styczniu.
Znaczny spadek - w świetle sondażu - notuje Samoobrona, która uzyskała tylko 4%, podczas gdy jeszcze blisko miesiąc temu cieszyła się poparciem 7% wyborców. Rośnie poparcie LPR – 5% (tylko 1% w poprzednim badaniu).
Powyższe wyniki dotyczą ogółu społeczeństwa. Zupełnie inaczej zaś kształtują się preferencje Internautów – aż 39% z nich popiera PO, podczas gdy PiS tylko 15%. Dużo lepszy jest również wynik SLD – 11%. W Sejmie Internautów zasiadłyby cztery partie.
Działalność rządu Jarosława Kaczyńskiego dobrze ocenia 20% badanych. To wzrost o 3% w porównaniu z poprzednim badaniem. Aż 68% badanych ma zdanie przeciwne, liczba niezadowolonych z rządu wzrosła o 6%. Zdecydowana większość Internautów pracę rządu ocenia źle - tak uważa 77% z nich, zdanie przeciwne wyraża 13%.
Pracę samego premiera Polacy oceniają w 60% źle (wobec 61% w poprzednim badaniu). 25% docenia działalność Jarosława Kaczyńskiego (wcześniej 20%). W społeczności Internautów działalność premiera oceniana jest znacznie krytyczniej: źle postrzega pracę premiera 74% Internautów, podczas gdy dobrze tylko 15%.
Z kolei odsetek osób zadowolonych z pracy Prezydenta wzrósł z 36% do 38%, podczas gdy liczba osób niezadowolonych spadła z 55% do 52%. Przez Internautów Prezydent oceniany jest gorzej – zdanie negatywne ma aż 71% badanych. Dobrze ocenia Prezydenta tylko 18% Internautów.
Pracę Sejmu chwali 14% badanych (wzrost o 3%), a źle ocenia ją – 71% (wobec 74%). Wyrobionej opinii na temat pracy Sejmu nie ma 15% badanych. Działalność Sejmu pozytywnie ocenia 11%, podczas gdy źle aż 77% Internautów.
Sondaż został przeprowadzony 8 stycznia. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wyniki dla ogółu wyborców pochodzą z dwóch źródeł. Podstawą są badania telefoniczne CATI realizowane na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska
Zobacz także komentarze:
Trzecie prawo polskiej polityki wg Tomasza Lisa
Zapach stabilizacji
Kaczyński założył żółtą koszulkę