Trwa ładowanie...
d4az3ph

Sondaż WP.PL: PiS 2 punkty proc. przed PO

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się pod koniec maja na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 30 proc. Polaków. Z kolei Platformę Obywatelską wybrałoby 28 proc. z nas. Tak wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski zrealizowanego przez Homo Homini. W ostatnich dwóch tygodniach poparcie dla tych dwóch partii nie zmieniło się.
Share
d4az3ph

Zobacz także:
Prof. Staniszkis dla WP.PL: bez tego PiS nigdy nie wygra

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 11 proc. Polaków. Na kolejnej pozycji z 7-proc. poparciem uplasowała się Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego. Notowania tych dwóch partii również nie uległy zmianie od ostatniego badania. Do sejmu dostałoby się również Polskie Stronnictwo Ludowe, na które chce głosować 7 proc. wyborców. To z kolei poprawa notowań o 2 punkty proc.

Poza parlamentem znalazłaby się za to: Polska Razem Jarosława Gowina z 3-proc. poparciem (poprawa notowań o 1 punkt proc.) oraz Twój Ruch i Solidarna Polska - obie z 2-proc. poparciem, przy czym pierwsza z nich utraciła 2 punkty proc. poparcia, a notowania drugiej nie zmieniły się. 10 proc. ankietowanych nie wskazało żadnej partii.

d4az3ph

Nieznacznie poprawiły się notowania premiera i rządu

Z aprobatą o pracy Donalda Tuska wypowiada się obecnie blisko co trzeci Polak (31 proc.; pogorszenie notowań o 1 punkt proc.). Z kolei źle premiera ocenia blisko dwie trzecie Polaków (64 proc.; również pogorszenie o 1 punkt proc.).

Gabinet Donalda Tuska dobrze ocenia co czwarty Polak (25 proc., pogorszenie notowań o 1 punkt proc.). Złą opinię ma o rządzie blisko trzy czwarte badanych (69 proc.; bez zmian).

Notowania Bronisława Komorowskiego poprawiły się w ostatnich dwóch tygodniach. Obecnie dobrze wypowiada się o prezydencie 54 proc. z nas (to poprawa notowań aż o 8 punktów proc.). Źle ocenia pracę prezydenta 38 proc. Polaków (pogorszenie o 6 punktów proc.). Tylko co piąty Polak (21 proc.) pozytywnie ocenia pracę sejmu (poprawa o 1 punkt proc.). Ponad trzy czwarte (73 proc.) badanych ocenia pracę parlamentarzystów negatywnie (poprawa również o 1 punkt proc.).

d4az3ph

Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 27 maja. Zrealizował go IBRiS Homo Homini. Badanie preferencji politycznych prowadzone jest metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview) na probie losowo-kwotowej stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Wielkość próby to przynajmniej 1067 jednostek w jednym pomiarze.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

d4az3ph

Podziel się opinią

Share
d4az3ph
d4az3ph
Więcej tematów