Sondaż. Słabnie poparcie dla Koalicji 276
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na potencjalną Koalicję 276, składającą się z głównych sił opozycyjnych zagłosowałoby 49 proc. badanych. To mniej o 8 proc. w porównaniu z podobnym sondażem z lutego. Ale wciąż więcej niż PiS.
Koalicja 276 to pomysł Platformy Obywatelskiej na utworzenie w Sejmie po najbliższych wyborach parlamentarnych koalicji dysponującej wystarczającą liczbą głosów, by odrzucać weta prezydenta Andrzeja Dudy. W jej skład mieliby wejść przyszli posłowie Polski 2050, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Według sondażu Ipsos dla OKO.press z lutego taki wariant cieszyłby się poparciem 57 proc. wyborców, co dałoby w Sejmie aż 280 głosów. W kwietniowym badaniu było to już 49 proc., czyli 253 mandaty. Co ciekawe, to o 2 proc. mniej niż suma poparcia partii wchodzącej w skład Koalicji 276, gdyby wystartowały osobno.
Z kolei PiS mogłoby w kwietniu liczyć na 32 proc. głosów, a Konfederacja 11 proc. 5 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.
Szymon Hołownia jest prawdziwym liderem opozycji? Bronisław Komorowski dał do myślenia
Opozycja traci w kluczowych grupach
Koalicja sił opozycyjnych w porównaniu z badaniem z lutego straciła też we wszystkich badanych grupach wyborców: kobiet i mężczyzn, starszych i młodszych, mniej i bardziej wykształconych, a także mieszkańców miast i wsi.
Największe spadki odnotowano wśród 60-latków (tu poparcie spadło o 13 proc.) oraz na wsi (mniej o 12 proc.).
Zdaniem OKO.press tak wyraźny spadek w dość krótkim czasie to efekt zawiedzenia wyborców opozycji. Po ogłoszeniu w lutym idei utworzenia Koalicji 276 nie wydarzyło się nic, co mogłoby dać nadzieję na powodzenie tego projektu.
Telefoniczne badanie Ipsos zostało przeprowadzone w dniach 26-28 kwietnia 2021 r., metodą CATI, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.
Przeczytaj także:
Źródło: OKO.press