Trwa ładowanie...
dnnq2ph

Sondaż. Polacy zainteresowani lotami Marka Kuchcińskiego, ale nie przeceniają wagi sprawy

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej", tylko 2 proc. Polaków nie słyszało o sprawie sławetnych lotów byłego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Zdecydowana większość respondentów śledziła doniesienia na ten temat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż nt. Marka Kuchcińskiego
Sondaż nt. Marka Kuchcińskiego (East News, Fot: Jacek Domiński)
dnnq2ph

29 proc. badanych deklaruje, że "na bieżąco i z zainteresowaniem" interesowała się kwestią lotów Kuchcińskiego. Kolejne 35 proc. śledziła "niektóre wątki w tej sprawie", a 3 na 10 ankietowanych "słyszało o sprawie, ale ich to nie interesowało".

W odpowiedzi na aferę z wykorzystywaniem rządowych lotów do celów prywatnych, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie stosownych regulacji, które w przyszłości uniemożliwiłyby podobne nadużycia. Zdecydowana większość respondentów w sondażu IBRiS uważa, że należy sprawdzić, jak pozostali politycy rozliczają się ze służbowych lotów. 75 proc. badanych domaga się, by skontrolować loty ministrów, a 72 proc. chce wziąć pod lupę podróże marszałka Senatu. Taki sam odsetek Polaków wskazuje, że należy zbadać loty... Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

dnnq2ph

Prawie 3/4 badanych nie wierzy, że afera Kuchcińskiego może realnie zaszkodzić notowaniom Prawa i Sprawiedliwości. 20 proc. badanych "jest o tym przekonanych", natomiast 52 proc. jest zdania, że afera "Kuchciński travel" raczej nie zaszkodzi PiS. Przeciwnego zdania jest zaledwie 18 proc. respondentów (odpowiednio: 3 i 15 proc.).

- Działają wszystkie strukturalne czynniki przesądzające o swoistej nietykalności PiS. Do tradycyjnych wyborców PiS, motywowanych czynnikami kulturowymi, dołączyli ci, dla których inspiracją są kwestie związane z polityką społeczną. Realizując kilka obietnic wyborczych, PiS pokazało siłę sprawstwa. Nawet ci wyborcy, którzy nie ufają PiS, stają przed alternatywą: albo akceptujemy tę partię z jej wadami, albo ryzykujemy rezygnację z reform - komentuje wyniki sondażu w rozmowie z "Rzeczpospolitą" politolog prof. Rafał Chwedoruk.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dnnq2ph

Podziel się opinią

Share

dnnq2ph

dnnq2ph
Więcej tematów