Trwa ładowanie...

Sondaż: Polacy nie wierzą w niezależność Andrzeja Dudy

Na początku swojej kadencji Andrzej Duda podkreślał, że nie zamierza być "notariuszem rządu". Mimo że prezydent zawetował kilka rządowych projektów, w tym dwie ustawy dotyczące sądownictwa, Polacy nie wierzą w jego niezależność.
Share
Większość Polaków uważa, że Duda nie jest niezależnym prezydentem
Większość Polaków uważa, że Duda nie jest niezależnym prezydentemŹródło: East News, Fot: Rafal Oleksiewicz/REPORTER
d93bhm0

Większość respondentów (55 proc.) w sondażu SW Research dla portalu rp.pl uważa, że Duda nie jest samodzielny i niezależny od Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwnego zdania jest niespełna jedna czwarta biorących udział w badaniu. Nieco ponad 20 proc. Polaków nie ma na ten temat zdania. Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 maja 2018 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

   WP.PL
Źródło: WP.PL

Wyniki analogicznego sondażu, który przeprowadziła Ariadna na zlecenie WP.pl w połowie września ub. roku były podobne. Tuż po zawetowaniu dwóch ustaw dotyczących sądownictwa, w niezależność prezydenta wierzyło zaledwie 22 proc. respondentów. 43 proc. wyraziło odmienny pogląd, natomiast ok. jedna trzecia nie potrafiła zająć w tej sprawie jednoznacznego stanowiska.

d93bhm0

Przedstawiciele PiS przekonują, że prezydent wywodzi się z tej samej frakcji co koalicja rządząca, więc trudno, by blokował realizację programu, który był i jest cały czas jego własnym programem. Członkowie opozycji przypominają natomiast wypowiedzi Dudy, który przekonywał, że zamierza być "prezydentem wszystkich Polaków" i podkreślają, że głowa państwa nie powinna kierować się interesem partyjnym.

Zobacz także: Kamiński: prezes PiS ma obsesję na punkcie Lecha Wałęsy

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d93bhm0

Podziel się opinią

Share
d93bhm0
d93bhm0
Więcej tematów