PolitykaSondaż: Polacy nie ufają sądom. Nie wierzą jednak, że reforma PiS coś zmieni

Sondaż: Polacy nie ufają sądom. Nie wierzą jednak, że reforma PiS coś zmieni

Polacy niezbyt ufają sądom i nisko oceniają ich sprawność. Jednak nie wierzą w to, że reforma PiS coś zmieni. Jak wynika z najnowszego sondażu są raczej przekonani, że tylko pogorszy sytuację w wymiarze sprawiedliwości. Co ciekawe, większość ankietowanych żywo interesuje się tym, co dzieje się w Sądzie Najwyższym.

Sondaż: Polacy nie ufają sądom. Nie wierzą jednak, że reforma PiS coś zmieni
Źródło zdjęć: © iStock.com
Violetta Baran

W najnowszym sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" ankietowani zostali zapytani m.in. o zaufanie do sądów w Polsce. Okazalo się, że aż 24 proc. badanych nie ufa sądom wcale lub w znikomym stopniu, ponad 32 - ufa w stopniu średnim, a tylko 34 proc. ma zaufanie do tych instytucji.

Podobnie jest z oceną sprawności. W skali od jednego do pięciu, gdzie 1 oznacza "bardzo źle", a 5 - "bardzo dobrze", zaledwie 2,6 proc. badanych wystawiło sądom ocenę piatkową. Na "cztery" oceniło sprawnośc działania sądów 13,6 proc. badanych, na "trzy" - 40,4 proc. 31,9 proc, badanych wystawiło sądom ocenę złą lub bardzo złą.

Czy zmiany wprowadzone przez rządzących coś w tej kwestii zmienią?. Aż ponad 44 proc. uważa, że zmiany będą mieć negatywny wpływ na poziom zaufania, a tylko 26 proc. twierdzi, że pozytywny.

Obraz
© WP.PL

Aż 43,3 proc. badanych uważa, że reforma PiS pogorszy sprawność działania sądów, przeciwnego zdania jest 27,9 proc. badanych. 13,7 ankietowanych uważa, że nie będą miały na nią wpływu.

Podobnie jest z pytaniem o niezależność sądów. Badani oceniają ją obecnie dość surowo - tylko 35 proc. uważa, że jest ona faktem, ale aż 47 proc. jest przekonanych, że w wyniku reform PiS niezależność zmniejszy się jeszcze bardziej.

Polacy bardzo krytycznie oceniaję też zmiany, które PiS wprowadziło w sądownictwie. Ponad połowa (54 proc.) badanych ocenia je bardzo źle lub źle, a 38 proc. - dobrze lub raczej dobrze.

Co ciekawe, bardzo dużo ankietowanych przyznało, że interesuje się sprawą zmian w SN - "zdecydowanie tak" i "raczej tak" odpowiedziało aż 69,9 proc. badanych. Odpowiedzi, że nie interesuje się tym wcale lub "raczej nie" udzieliło 26,2 proc. ankietowanych.

Bardzo duży odsetek badanych odpowiedział twierdzącą na pytanie "czy uważa pan/pani, że sprawa zmian w Sadzie najwyższym dotyczy bezpośrednio także Pana/Panią?". "Zdecydowanie tak" i "raczej tak" odpowiedziało aż 63,5 proc. badanych. Odpowiedzi, że "raczej nie" lub "zdecydowanie nie" udzieliło 29,6 proc. ankietowanych.

- Ludzie są rozsądni i nie kupują tekstów o tym, że to, co robi PiS, służy poprawie sytuacji, wiedzą, że to odpowiedź na polityczne potrzeby - skomentowała wyniki sondażu w "Rzeczpospolitej" prof. Monika Płatek.

reforma wymiaru sprawiedliwościsądsąd najwyższy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)