Trwa ładowanie...

Sondaż parlamentarny. PiS z dużą przewagą, ale traci większość w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość traci władzę? Z najnowszego sondażu wynika, że partia Jarosława Kaczyńskiego pomimo prognozowanego zwycięstwa, może mieć problem z uzyskaniem większości w Sejmie. To kolejne badanie nie po myśli rządzących.
Share
Najnowszy sondaż - PiS traci większość w Sejmie (na zdjęciu Jarosław Kaczyński)
Najnowszy sondaż - PiS traci większość w Sejmie (na zdjęciu Jarosław Kaczyński)Źródło: East News, Fot: Piotr Molecki
dusfn2j

Z najnowszego badania pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl wynika, że PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych mógłby liczyć na poparcie 38,4 proc. ankietowanych Polaków. Jednak nie jest to dobra wiadomość dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego - jego partia zanotowała spadek rzędu 1,2 pkt proc. i nie sformowałaby większości w Sejmie (minimum 231 reprezentantów w izbie niższej - red.). W szacowanym rozkładzie mandatów w izbie niższej Zjednoczona Prawica wprowadziłaby 220 posłów.

Na drugim miejscu zameldowała się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) z wynikiem 21,8 proc. głosów badanych Polaków. To minimalny spadek (0,3 pkt proc.), tym samym koalicyjna lista uzyskałaby 103 mandaty w Sejmie.

Przeczytaj też: Nowy sondaż IBRIS dla WP. PiS nie ma powodów do zadowolenia. Szymon Hołownia wręcz przeciwnie

dusfn2j

Podium uzupełnia Polska 2050 Szymona Hołowni z rezultatem 14,6 proc. - tym samym formacja byłego prezentera mogłaby liczyć na 66 posłów w kolejnej kadencji. Na 11,1 proc. i 44 mandaty może liczyć Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) - i to ostatnia formacja, która cieszy się dwucyfrowym poparciem w sondażu Estymatora.

Sondaż IBRIS dla WP. Radosław Fogiel komentuje

Stan posiadania w przyszłej kadencji Sejmu zwiększyłaby Konfederacja, której badanie dopełnia daje 6,7 proc. głosów (15 posłów). Stawkę zamyka Polskie Stronnictwo Ludowe "Koalicja Polska" z poparciem na granicy progu wyborczego - 5,2 proc. ankietowanych oddałoby głos na formację rządzoną przez Władysława Kosiniaka-Kamysza.

dusfn2j

To już kolejny sondaż, który przyniósł złe wieści dla Zjednoczonej Prawicy - z ostatniego badania CBOS wynika, że rząd i premier Mateusz Morawiecki mają więcej przeciwników niż zwolenników. Radę Ministrów popiera co trzeci ankietowany (33 proc.). Odmiennego zdania są dwie piąte badanych (40 proc.), czyli o 2 punkty procentowe mniej niż przed miesiącem. Co piąty Polak w badaniu ma do niego obojętny stosunek.

Badanie przeprowadzono w dniach 28-29 stycznia 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1029 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Źródło: DoRzeczy.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dusfn2j

Podziel się opinią

Share
dusfn2j
dusfn2j
Więcej tematów