WP

Sondaż: Duda lepszy od Tuska i najmocniejszy w PiS

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej", Andrzej Duda jest najlepszym z możliwych kandydatów PiS w wyborach prezydenckich. Z badania wynika, że obecny prezydent cieszy się większym poparciem nie tylko od partyjnych kolegów, ale również od Donalda Tuska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda pozostaje faworytem w wyścigu o fotel prezydencki
Andrzej Duda pozostaje faworytem w wyścigu o fotel prezydencki (PAP)
WP

Gdyby Duda i Tusk spotkali się w drugiej turze wyborów prezydenckich, kandydat Prawa i Sprawiedliwości mógłby liczyć na 50 proc. głosów, natomiast były premier na 45 proc. Odmienny wynik przyniosłoby natomiast ewentualne starcie szefa Rady Europejskiej z Jarosławem Kaczyńskim. W tym przypadku górą byłby Tusk (49 do 41 proc.).

Jak twierdzi dr hab. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego, mimo przewagi Dudy, należy wstrzymać się z oceną jego szans w konfrontacji z Tuskiem.

- W sytuacji, w której nie ma strategicznej rozbieżności między prezydentem a partią go popierającą, jest on uzależniony od jej pozycji. PiS jest skazany na Andrzeja Dudę, jednak jednocześnie będzie on rozliczany przez wyborców nie tylko ze swoich działań, ale też z tego, co czyni rząd - ocenia.

WP
WP.PL
Podziel się

Andrzej Duda nie ma sobie równych również we własnym obozie politycznym. 32 proc. respondentów uważa, że to właśnie on byłby najlepszym kandydatem PiS na prezydenta. Daleko w tyle za Dudą uplasowali się Jarosław Kaczyński (10 proc.) oraz Mateusz Morawiecki (9 proc.). W badaniu uwzględniono także Beatę Szydło (7 proc.), Jarosława Gowina (2 proc.), Zbigniewa Ziobrę (1 proc.) i Stanisława Karczewskiego (1 proc.). 19 proc. ankietowanych nie popiera kandydatury żadnego z wymienionych polityków.

Zobacz także: Stanisław Tyszka: PiS pompuje Tuska

WP

Sondaż IBRiS dla "Rz" zostało przeprowadzone w dniach 26-27 lipca 2018 roku na 1100-osobowej grupie respondentów.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP