Trwa ładowanie...
24-08-2015 19:27

Sondaż dla "Faktów" TVN: Polacy chcą zmian we wszystkich kwestiach poruszanych w referendum

62 proc. Polaków chce wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, 75 proc. chce zmiany dotychczasowego systemu finansowania partii politycznych z budżetu państwa, a aż 90 proc. jest za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika - wynika z najnowszego sondażu referendalnego Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24.

Sondaż dla "Faktów" TVN: Polacy chcą zmian we wszystkich kwestiach poruszanych w referendumŹródło: WP, fot: Andrzej Hulimka
d15rvfb
d15rvfb

Z sondażu dla Faktów i TVN24 wynika, że 6 września do urn na pewno wybiera się 33 proc. obywateli, a 22 proc. raczej pójdzie zagłosować. Z kolei 26 proc. ankietowanych zdecydowanie nie zamierza brać udziału w referendum, a kolejne 12 proc. raczej się nie wybierze. Wśród ankietowanych 7 proc. nie zdecydowało, czy pójdzie do urn. Nie wiadomo zatem, czy referendum będzie wiążące, ponieważ aby tak się stało, frekwencja musi wynieść powyżej 50 proc.

Referendum 6 września

6 września zgodnie z inicjatywą Bronisława Komorowskiego Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika". Z sondażu Millward Brown wynika, że we wszystkich tych kwestiach Polacy chcą zmian.

W przypadków JOW-ów 62 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest za ich wprowadzeniem, 28 proc. jest przeciwnego zdania. Pozostała część jeszcze nie wie jak zagłosuje lub zamierza oddać głos nieważny.

W odniesieniu do sposobu finansowania partii politycznych, 19 proc. ankietowanych chce utrzymania obecnej zasady finansowania, 75 proc. chce zmian, zaś 6 proc. jeszcze nie podjęło decyzji.

d15rvfb

Na pytanie o prawo podatkowe, aż 90 proc. ankietowanych opowiedziało się za wprowadzeniem zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. 4 proc. jest przeciwnego zdania, również 4 proc. jeszcze nie podjęło decyzji, zaś 2 proc. ankietowanych odmówiło odpowiedzi na pytanie lub zamierza oddać głos nieważny.

Referendum 25 października

Z sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że na referendum proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, które miałoby odbyć się 25 października, wybiera się aż 66 proc. Polaków. 45 proc. zadeklarowało, że na pewno weźmie w nim udział, a 21 proc. - że raczej pójdzie do urn. Z kolei 23 proc. na pewno nie weźmie udziału w głosowaniu, 7 proc. raczej nie chce iść na drugie referendum, a 4 proc. ankietowanych jeszcze nie podjęło decyzji.

25 października Polacy mieliby odpowiedzieć na trzy pytania: czy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe" i czy są "za zniesieniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia".

Aż 87 proc. ankietowanych chce w pierwszym pytaniu odpowiedzieć "tak". 9 proc. nie chce obniżenia wieku emerytalnego, zaś 4 proc. jeszcze nie zadecydowało. Na pytanie związane z Lasami Państwowymi 79 proc. ankietowanych jest za utrzymaniem dotychczasowego funkcjonowania, 8 proc. sprzeciwia się, zaś 13 proc. nie ma zdania lub nie podjęło decyzji. Z kolei 75 proc. Polaków zadeklarowało, że chce zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Odmiennego zdania jest 8 proc., 6 proc. jeszcze nie podjęło decyzji, zaś 1 proc. ankietowanych odmówiło odpowiedzi na pytanie lub zamierza oddać głos nieważny.

Sondaż zrealizowany został przez Millward Brown SA w dniu 24 sierpnia 2015 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1003 osób pełnoletnich.

d15rvfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15rvfb
Więcej tematów