Trwa ładowanie...
d2nxa8f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sondaż CBOS: PiS wciąż na prowadzeniu, tylko 4 partie w Sejmie

• CBOS: w maju na PiS chciałoby głosować 34 proc. badanych
• Na Nowoczesną zagłosowałoby 18 proc., a na PO - 16 proc.
• Do Sejmu wszedłby jeszcze ruch Kukiz'15 z poparciem na poziomie 8 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż CBOS: PiS wciąż na prowadzeniu, tylko 4 partie w Sejmie
(Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d2nxa8f

W maju chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość wyraziło 34 proc. zdeklarowanych wyborców. W porównaniu z ubiegłym miesiącem poparcie dla PiS obniżyło się o 4 punkty procentowe.

Na Nowoczesną chce głosować 18 proc. badanych (bez zmian od kwietnia). Gotowość poparcia Platformy Obywatelskiej deklaruje 16 proc. zdeklarowanych wyborców (wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim miesiącem), zaś na Kukiz'15 - 8 proc. (bez zmian).

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego dla partii politycznych.

d2nxa8f

Po 4 proc. zwolenników zdobyłyby w maju Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe, przy czym w porównaniu z poprzednim pomiarem poparcie dla SLD utrzymuje się na tym samym poziomie, natomiast poparcie dla PSL wzrosło o 1 punkt procentowy.

Na ugrupowanie KORWIN zamierza głosować 3 proc. zdeklarowanych wyborców (wzrost o 1 punkt procentowy), natomiast 2 proc. chciałoby poprzeć w wyborach Partię Razem (spadek o 1 punkt).

Co dziesiąty z respondentów chcących wziąć udział w wyborach w tej chwili nie wie, na które z ugrupowań oddałby swój głos (10 proc.; wzrost o jeden punkt procentowy).

W maju udział w wyborach zadeklarowało 67 proc. ankietowanych. W porównaniu z kwietniem odsetek badanych chcących wziąć udział w wyborach wzrósł o 2 punkty procentowe. O tyle samo zmniejszyła się liczba badanych wahających się, czy wzięliby udział w hipotetycznym głosowaniu (12 proc., a kwietniu 14 proc.).

d2nxa8f

22 proc. ankietowanych z góry odrzuca możliwość uczestniczenia w wyborach parlamentarnych (spadek o jeden punkt procentowy).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 5-12 maja 2016 roku na liczącej 1100 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d2nxa8f

Podziel się opinią

Share

d2nxa8f

d2nxa8f
Więcej tematów