Trwa ładowanie...
13-07-2015 12:45

Sondaż CBOS: lepsze notowania prezydenta Bronisława Komorowskiego

W lipcu polepszyły się notowania prezydenta Bronisława Komorowskiego. 50 proc. badanych ocenia go pozytywnie, 40 proc. negatywnie; nadal złe notowania mają Sejm i Senat - podaje CBOS.

Sondaż CBOS: lepsze notowania prezydenta Bronisława KomorowskiegoŹródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
d6vbcf5

W porównaniu do czerwca o 5 pkt proc. zwiększyła się liczba badanych, którzy oceniają prezydenta Komorowskiego pozytywnie; o 7 pkt proc. zmniejszyła się liczba tych, którzy oceniają go negatywnie. 10 proc. respondentów - o dwa pkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu - nie ma na ten temat zdania.

Autorzy sondażu podkreślają, że dobrze o działalności prezydenta wypowiadają się respondenci mający od 35 do 44 lat, respondenci najlepiej wykształceni oraz uzyskujący najwyższe dochody oraz ci, którzy nie uczestniczą w praktykach religijnych, a także deklarujący lewicową lub centrową orientację polityczną.

Niezadowolenie z obecnej prezydentury - podaje CBOS - jest "relatywnie częste" wśród najmłodszych respondentów, osób o poglądach prawicowych oraz osób zaangażowanych w praktyki religijne.

d6vbcf5

Uznanie dla działalności głowy państwa - podaje CBOS - dominuje u wyborców PO (90 proc.), natomiast wśród wyborców, którzy deklarują się jako zwolennicy komitetu wyborczego Pawła Kukiza oraz wyborców PiS (wraz z Solidarną Polską i Prawicą Rzeczpospolitej)
- dominuje dezaprobata. W przypadku elektoratu Kukiza taki pogląd ma 62 proc., a w przypadku PiS - 67 proc.

Negatywnie prezydenturę Komorowskiego ocenia 68 proc. osób, które w drugiej turze wyborów prezydenckich poparły Andrzeja Dudę, 8 proc. jego własnych wyborców i 37 proc. tych, którzy w niej nie głosowali. Pozytywnie ocenia ją 88 proc. wyborców Komorowskiego w drugiej turze, 21 wyborców Andrzeja Dudy i 49 proc. niegłosujących.

CBOS poprosił też o ocenę prezydenta grupę, która głosowała w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2010 r. Dobrze działalność Komorowskiego ocenia 70 proc. osób, które go wówczas poparły, 17 proc. tych, którzy poparli prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i 40 proc. tych, którzy nie głosowali. Negatywnie prezydenta oceniło 24 proc. ówczesnego elektoratu Komorowskiego, 72 proc. głosujących na Kaczyńskiego i 44 proc. niegłosujących.

Jak podaje CBOS, negatywne notowania ma nadal Sejm, którego prace źle ocenia 68 proc. badanych (o 2 pkt proc. mniej niż w czerwcu). Pozytywnie pracę Sejmu ocenia 17 proc. badanych (2 pkt. proc mniej niż w czerwcu), 15 proc. nie ma w tej sprawie zdania (wzrost o 4 pkt proc.).

d6vbcf5

Według CBOS w podobny sposób zmieniły się notowania Senatu - źle ocenia go 52 proc. badanych, o 2 pkt proc. mniej niż w ub. miesiącu. Dobrze Senat ocenia 19 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.), odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 29 proc. badanych (wzrost o 4 pkt proc.).

Jak podają autorzy sondażu, pozytywnie parlament oceniają respondenci najmłodsi, najlepiej sytuowani i zadowoleni z własnej sytuacji materialnej, a także identyfikujący się z lewicą.

W elektoratach największych partii oraz inicjatyw politycznych - podkreśla CBOS - dominują oceny negatywne; jest ich najwięcej wśród osób popierających komitet wyborczy Pawła Kukiza, a najmniej wśród zwolenników PO.

Badanie CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) 1-8 lipca na liczącej 1044 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz wideo: Kierwiński: myślę, że prezydent podpisze ustawę o in vitro
d6vbcf5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6vbcf5
Więcej tematów