PolskaSondaż CBOS: 35 proc. Polaków popiera działania rządu

Sondaż CBOS: 35 proc. Polaków popiera działania rządu

• CBOS: rząd ma 35 proc. zwolenników, a 32 proc. przeciwników
• 27 proc. badanych deklaruje obojętność
• Zadowolonych z tego, że rządem kieruje Beata Szydło jest 43 proc.
• Sondaż przeprowadzono na początku lutego

Sondaż CBOS: 35 proc. Polaków popiera działania rządu
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz

Grupa popierających rząd w porównaniu do stycznia zmalała o 1 punkt proc., grupa przeciwników - zwiększyła się o 1 pkt proc., a obojętnych spadła o 1 pkt proc. Opinii o stosunku do rządu nie wyraziło w lutym 6 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.).

Stosunek do rządu związany jest przede wszystkim z orientacją światopoglądową, obejmującą preferencje polityczne. Największym poparciem rząd cieszy się wśród osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne (69 proc.), a najwięcej oponentów ma wśród osób identyfikujących się z lewicą (54 proc.).

CBOS wskazuje, że pozytywnemu stosunkowi do rządu sprzyja wysoki poziom religijności (branie udziału w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu) - 71 proc., a niechęć do rządu wyraża połowa niepraktykujących. Zauważa też, że rząd ma najwięcej przeciwników wśród mieszkańców dużych miast (53 proc.), respondentów z wykształceniem wyższym (48 proc.) i osób "względnie dobrze sytuowanych" - czyli o miesięcznych dochodach per capita 2000 zł i więcej (50 proc.).

Rząd - według sondażowni - może liczyć głównie na poparcie zdeklarowanych wyborców PiS (87 proc.), a przychylny stosunek ma do niego także część (35 proc. - w porównaniu do badania styczniowego spadek o 12 pkt proc.) elektoratu ruchu Kukiz'15. Niechętni rządowi są w większości zwolennicy Nowoczesnej Ryszarda Petru i sympatycy PO (po 75 proc.).

Zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Beata Szydło, jest 43 proc. badanych (2 pkt proc. więcej niż w styczniowym sondażu), niezadowolonych z tego jest 39 proc. (1 pkt proc. mniej niż poprzednio). Zdania nie wyraziło 18 proc. badanych (o 1 pkt proc. mniej).

Na stosunek do premier również w największym stopniu wpływa orientacja polityczna i światopoglądowa. Zadowolone z obecnej premier są przede wszystkim osoby deklarujące prawicowe poglądy polityczne (74 proc.) i uczestnictwo w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (79 proc.). Niezadowolenie dominuje wśród badanych identyfikujących się z lewicą (61 proc.).

Krytyczni wobec szefowej rządu są też mieszkańcy dużych miast (54 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (51 proc.) oraz badani z dochodem per capita 2000 zł i więcej (52 proc.).

Szydło jako premiera akceptuje zdecydowana większość sympatyków PiS (91 proc.). Zadowolenie z urzędującej premier widoczne jest też w elektoracie Kukiz'15, jednak zmniejszył się zasięg akceptacji premier z 55 proc. (w styczniu) do 40 proc. (w lutym). Zdecydowanie bardziej krytyczni w odbiorze premier są zwolennicy Nowoczesnej i PO - odpowiednio 74 i 79 proc. potencjalnych wyborców tych ugrupowań jest niezadowolonych, że na czele rządu stoi Szydło. CBOS zauważa jednak, że w lutym wśród wyborców partii Petru powiększyła się grupa akceptująca premier - z 6 do 16 proc.

Wyniki działalności rządu premier Szydło dobrze oceniło 41 proc. ankietowanych (1 pkt proc. więcej niż w styczniu), źle - 39 proc. (2 pkt proc. więcej niż w poprzednim sondażu), zdania nie wyraziło 20 proc. badanych (3 pkt proc. mniej niż poprzednio).

CBOS zapytał też respondentów o to, czy polityka rządu "stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej". Nadzieje związane z polityką Szydło w tej dziedzinie ma 39 proc. badanych, z kolei 49 proc. nie widzi perspektywy poprawy.

Badanie zostało przeprowadzony przez CBOS metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-10 lutego 2016 r. na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (300)