Sondaż: Bronisław Komorowski, Ryszard Kalisz i Radosław Sikorski cieszą się największym zaufaniem
Największym zaufaniem Polaków wciąż cieszy się prezydent Bronisław Komorowski (71 proc. zaufania) - wynika z sondażu CBOS. Na drugim miejscu w rankingu zaufania znalazł się Ryszard Kalisz - 46 proc. deklaracji zaufania, trzecią lokatę zajmuje szef MSZ Radosław Sikorski (45 proc.).
Zaufanie do Komorowskiego nie zmieniło się od sondażu ze stycznia, poziom zaufania do Kalisza spadł o 2 punkty proc., zaufanie do Sikorskiego zmniejszyło się o 1 punkt proc.
Na kolejnych miejscach w rankingu zaufania znaleźli się premier Donald Tusk i marszałek sejmu Ewa Kopacz - ufa im po 35 proc. badanych. W przypadku obojga tych polityków oznacza to wzrost zaufania w porównaniu ze styczniem o 1 punkt proc.
Liderowi SLD Leszkowi Millerowi ufa 33 proc. ankietowanych (mniej o 3 punkty proc. w stosunku do stycznia), a prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu - 31 proc. badanych (mniej o 4 punkty proc.).
Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbiecie Bieńkowskiej ufa 27 proc. badanych (wzrost zaufania o 4 punkty proc.); takim samym zaufaniem cieszy się wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński (27 proc. - bez zmian).
Na kolejnych miejscach znaleźli się lider Polski Razem Jarosław Gowin (26 proc. - mniej o 2 punkty proc w stosunku do stycznia) i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (26 proc. - mniej o 7 punktów proc.). Marszałkowi senatu Bogdanowi Borusewiczowi ufa 24 proc. badanych (bez zmian).
Lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota zaufaniem darzy 23 proc. badanych (o 2 punkty proc. więcej niż w styczniu). Zaufanie do rzeczniczki rządu Małgorzaty Kidawy Błońskiej deklaruje 20 proc. (bez zmian). Na kolejnych miejscach znaleźli się minister sprawiedliwości Marek Biernacki z zaufaniem 18 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty proc.) i rzecznik PiS Adam Hofman (18 proc. - wzrost o 2 punkty proc.).
Ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi ufa 17 proc. respondentów (wzrost o 2 punkty proc.), tyle samo posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi (17 proc. - mniej o 2 punkty proc. w porównaniu ze styczniem). Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz cieszy się zaufaniem 13 proc. respondentów (bez zmian), a minister finansów Mateusz Szczurek - 12 proc. (więcej o 1 punkt proc.). Ministrowi spraw wewnętrznych Bartłomiejowi Sienkiewiczowi ufa 9 proc. badanych (bez zmian).
Ranking nieufności otwierają Palikot i Macierewicz, którym nie ufa po 50 proc. badanych. W przypadku Palikota oznacza to jednak, że poziom nieufności wobec niego zmniejszył się od styczniowego sondażu o 6 punktów proc., natomiast nieufność wobec Macierewicza pozostała na tym samym poziomie co poprzednio.
Kolejne miejsca pod względem nieufności zajęli Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 48 proc. badanych (mniej o 1 punkt proc. w porównaniu ze styczniem) i Donald Tusk, któremu nie ufa 45 proc. ankietowanych (mniej o 2 punkty proc.).
Na kolejnych miejscach znaleźli się: Ziobro (39 proc. nieufności - wzrost o 1 punkt proc. w porównaniu ze styczniem), Arłukowicz (37 proc. - wzrost o 1 punkt proc.), Kopacz (32 proc. - bez zmian), Miller (31 proc. - mniej o 1 punkt proc.), Hofman (29 proc. - mniej o 1 punkt proc.), Gowin (28 proc. - wzrost o 2 punkty proc.), Kalisz (20 proc. - bez zmian), Sikorski (17 proc. - mniej o 1 punkt proc.).
Prezydentowi Komorowskiemu nie ufa 12 proc. ankietowanych (mniej o 1 punkt proc.), tyle samo nie ufa wicepremier Bieńkowskiej (wzrost o 6 punktów proc.), Borusewiczowi nie ufa 11 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.), a Kidawie-Błońskiej 10 proc. (wzrost o 1 punkt proc.). Na kolejnych miejscach w rankingu nieufności znaleźli się: Biernacki (8 proc. - wzrost o 1 punkt proc.), Kosiniak-Kamysz (7 proc. - mniej o 2 punkty proc.), Szczurek (6 proc. - wzrost o 2 punkty proc.), Sienkiewicz (6 proc. - wzrost o 1 punkt proc.).
Wśród polityków, których ankietowani przez CBOS znają najmniej, znaleźli się: Sienkiewicz (68 proc.), Kosiniak-Kamysz (62 proc.), Szczurek (60 proc.), Biernacki (50 proc.) i Kidawa-Błońska (50 proc.).
Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 6-12 lutego na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.