Trwa ładowanie...

Somalia wprowadza szariat w całym kraju

Somalijski parlament uchwalił wprowadzenie w całym państwie prawa muzułmańskiego - szariatu. Prezydent Somalii liczy, że dzięki temu uda się "zmniejszyć przemoc w kraju".

Somalia wprowadza szariat w całym krajuŹródło: AFP, fot: Abdurashid Abikar
d4anevt
d4anevt

Już w końcu grudnia 2008 roku nowy szef państwa somalijskiego, umiarkowany islamista Szejk Szarif Szejk Ahmed, opowiedział się za wprowadzeniem szariatu. Ma on nadzieję, że ułatwi to porozumienie ze zbuntowanymi radykałami muzułmańskimi, którzy kontrolują znaczne obszary kraju.

Nie wiadomo, czy wprowadzenie szariatu w całej Somalii przyczyni się do położenia kresu atakom somalijskich piratów na zagraniczne statki.

Zachodnie służby wywiadowcze uważają, że Somalia, jako państwo w stanie rozpadu jest podatna na wpływy terrorystycznej Al-Kaidy.

Prezydent Ahmed został wybrany w ramach procesu pojednania narodowego pod auspicjami ONZ. Była to piętnasta od 1991 roku próba stworzenia w Somalii rządu centralnego.

d4anevt

Prawo koraniczne obowiązywało już wcześniej w rejonach Somalii, w których rządzą radykałowie z ruchu Al-Szabaab. Stanowią oni największą siłę polityczną w centrum i na południu kraju.

Północ Somalii jest podzielona na dwa samozwańcze regiony autonomiczne - Puntland i Republikę Somalilandu, które nie uznają władzy Mogadiszu.

Początkowo wprowadzenie szariatu było dobrze przyjmowane przez Somalijczyków, jako czynnik zapewniający większe bezpieczeństwo publiczne. Jednak ostatnio na terenach kontrolowanych przez Al-Szabaab nasilają się demonstracje niezadowolenia, głównie z powodu rozmaitych zakazów dotyczących np. słuchania muzyki.

d4anevt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4anevt
Więcej tematów