Trwa ładowanie...
dc8jxgs
somalia
12-05-2001 17:15

Somalia: krwawe walki w Mogadiszu

Co najmniej 42 osoby zginęły, a ponad 100 zostało rannych w ciężkich walkach między wojskami rządowymi a opozycyjnymi bojówkami w piątek i w sobotę w stolicy Somalii - Mogadiszu.

dc8jxgs
dc8jxgs

Walki prowadzą żołnierze tymczasowego rządu narodowego prezydenta Abdikasima Salada Hasana oraz bojownicy jednego z przywódców klanowych - Husseina Aidida. Ich celem jest zdobycie kontroli nad portem w Mogadiszu.

Trwająca ponad 18 godzin fala przemocy rozpoczęła się w piątek po południu w porcie i jego najbliższych okolicach, które obecnie kontrolowane są przez Aidida. Walki zaczęły się w dzień po tym jak opozycja przejęła konwój broni przeznaczonej dla rządu.

Tymczasowy rząd Adbikasima Salada Hasana ustanowiono w maju 2000 r. na konferencji między przywódcami miejscowych klanów. Jest on pierwszą uznawaną przez świat władzą w Somalii od prawie 10 lat, kiedy został obalony prezydent Mohammed Siad Barre, a kraj pogrążył się w wojnie domowej. Jednak rząd tymczasowy kontroluje jedynie część terytorium kraju i nadal walczy z wieloma lokalnymi przywódcami klanowymi. (and)

dc8jxgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc8jxgs
Więcej tematów